Kolik kalorií mají morušky? Výživové hodnoty a makra
100 g morušek má 51 kalorií
Bílkoviny 2.4g · Sacharidy 8.6g · Tuky 0.8g
Morušky (Rubus chamaemorus) jsou zlaté poklady Arktidy — vzácné, luxusní bobule rostoucí divoce v subarktických rašeliništích Skandinávie, Finska a severního Ruska. S pouhými 51 kcal na 100 g obsahují morušky mimořádné množství vitamínu C (158 mg, téměř trojnásobek pomeranče) a pozoruhodně vysoký obsah bílkovin na bobuli (2,4 g). Jejich unikátní jantarově zlatá barva a medová vůně z nich dělají jedny z nejcennějších lesních bobulí na světě. Čerstvé morušky obsahují přibližně 87 % vody.
213 kJ · na 100g · Voda: 87 g
Kalkulačka kalorií: Moruška
100 g morušek obsahuje 51 kcal
Kalorie podle velikosti porce
| Porce | Kalorie | Bílkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| 1 hrst (40 g) | 20 kcal | 1g | 3.4g | 0.3g |
| 1 šálek (140 g) | 71 kcal | 3.4g | 12g | 1.1g |
| 100 gramů | 51 kcal | 2.4g | 8.6g | 0.8g |
Moruška — Výživové hodnoty
| Moruška | na 100g |
|---|---|
| Kalorie | 51 kcal |
| Bílkoviny | 2.4 g |
| Tuky | 0.8 g |
| Sacharidy | 8.6 g |
| Fosfor | 35 mg |
| Vitamín C | 158 mg |
| Voda | 87 g |
Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 169802) · Data ověřena: duben 2026
Varianty
Čerstvé morušky
51 kalorií na 100 g. Měkké, zlatavě jantarové bobule s unikátní medovou chutí. Sezóna je velmi krátká: 2-3 týdny v červenci-srpnu. Extrémně rychle se kazí — je třeba je sníst do 1-2 dnů od sběru nebo ihned zmrazit.
Moruškový džem
~250 kcal na 100 g (slazený cukrem). Nejcennější severský džem — tradičně se podává s čerstvým sýrem, vaflemi nebo zmrzlinou. Lžíce (20 g) přidá asi 50 kcal.
Mražené morušky
~49 kcal na 100 g — mírně méně než čerstvé. Mražené morušky jsou nejdostupnější formou celoročně, protože čerstvé jsou k dispozici jen 2-3 týdny. Mrazení zachovává většinu živin včetně vysokého obsahu vitamínu C.
Dietní perspektivy
Pro hubnutí
Moruška je vynikající volba na hubnutí s pouhými 51 kcal na 100 g. S 87 % vody a 2,4 g bílkovin — neobvykle vysoké pro bobuli — jsou morušky velmi sytící vzhledem k jejich kalorickému obsahu. Jejich 8,6 g sacharidů je jedním z nejnižších ze všech bobulí a výjimečných 158 mg vitamínu C (176 % DH) podporuje metabolismus. Hrst (40 g) má jen 20 kcal.
Pro sportovní výkon
Morušky jsou vitamínová C bomba — 158 mg na 100 g pokrývá 176 % denní hodnoty, podporuje imunitní funkci během náročných tréninkových bloků a pomáhá syntéze kolagenu. Jejich 2,4 g bílkovin na 100 g je neobvykle vysoké pro bobuli. S 8,6 g sacharidů a pouhými 51 kcal poskytují rychlou energii bez nadbytečných kalorií.
Pro keto
Morušky jsou jedny z nejvhodnějších bobulí pro keto dietu — jen 8,6 g celkových sacharidů na 100 g, což je jedním z nejnižších hodnot ze všech bobulí. Hrst (40 g) má jen asi 3,4 g sacharidů, což se snadno vejde do přísného keto denního limitu. S 87 % vody, 2,4 g bílkovin a pouhými 51 kcal nabízejí morušky výbornou sytost při minimálním sacharidovém dopadu. Výjimečný vitamín C (158 mg, 176 % DH) je bonus pro imunitu na ketogenní dietě.
Často kladené otázky
Kolik kalorií mají morušky?
Čerstvé morušky mají 51 kalorií na 100 g. Hrst (40 g) má asi 20 kalorií a šálek (140 g) má přibližně 71 kalorií. Patří mezi nejméně kalorické bobule, srovnatelné s brusinkami (46 kcal) a méně než borůvky (57 kcal).
Moruška vs brusinka — jaký je rozdíl?
Obě jsou ikonické severské bobule, ale výrazně se liší. Morušky (51 kcal) jsou zlatavě jantarové, sladkokyselé a extrémně vzácné — rostou jen v arktických rašeliništích. Brusinky (46 kcal) jsou červené, kyselejší a hojné po celé severní Evropě. Morušky mají výrazně více vitamínu C (158 mg vs 14 mg) a bílkovin (2,4 g vs 0,46 g).
Jsou morušky vhodné pro keto dietu?
Morušky mají jen 8,6 g celkových sacharidů na 100 g — jedny z nejnižších ze všech bobulí. Hrst (40 g) má jen asi 3,4 g sacharidů, což se snadno vejde do přísného keto denního limitu. S 87 % vody a 2,4 g bílkovin jsou morušky jednou z nejvhodnějších keto bobulí.
Proč jsou morušky tak drahé?
Morušky se nedají komerčně pěstovat — rostou jen v divokých arktických rašeliništích, dozrávají jen 2-3 týdny v červenci-srpnu a musí se sbírat ručně. Každá rostlina rodí jen jednu bobuli. Poptávka výrazně převyšuje nabídku, zejména ve Finsku, Švédsku a Norsku.
Jaké vitamíny obsahují morušky?
Morušky jsou vitamínová C bomba — 158 mg na 100 g, což je 176 % denní hodnoty a téměř trojnásobek pomeranče. Obsahují také vitamín A (210 IU), železo (0,7 mg), vápník (18 mg) a fosfor (35 mg). Jejich jantarová barva pochází z betakarotenu.
Jak jíst morušky?
Ve Finsku a Skandinávii se morušky tradičně jedí jako džem (lakka/hjortronsylt) podávaný s čerstvým sýrem, palačinkami nebo zmrzlinou. Čerstvé morušky se dají jíst i syrové — mají unikátní medovou sladkost s jemnou kyselostí. Moruškový likér (lakkalikööri ve Finsku) je oblíbený digestiv.
Srovnání s podobnými potravinami
| Porce | kcal | Bílkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| Moruška | 51 | 2.4g | 8.6g | 0.8g |
| Brusinka | 46 | 0.46g | 11.97g | 0.13g |
| Malina | 52 | 1.2g | 11.94g | 0.65g |
| Borůvka | 57 | 0.74g | 14.49g | 0.33g |
| Jahoda | 32 | 0.67g | 7.68g | 0.3g |
na 100g
S 51 kcal na 100 g jsou morušky blízko brusinkám (46 kcal) a nižší než borůvky (57 kcal). Co je odlišuje, je mimořádný obsah vitamínu C — 158 mg na 100 g, zhruba 6× více než brusinky a 3× více než pomeranče.