Späť na kalorické tabuľky

Koľko kalórií majú morušky? Nutričné hodnoty a makrá

100 g morušiek má 51 kalórií

Bielkoviny 2.4g · Sacharidy 8.6g · Tuky 0.8g

Morušky (Rubus chamaemorus) sú zlaté poklady Arktídy — vzácne, luxusné bobule, ktoré rastú voľne v subarktických rašeliniskách Škandinávie, Fínska a severného Ruska. S iba 51 kcal na 100 g obsahujú morušky mimoriadne množstvo vitamínu C (158 mg, takmer 3-krát viac ako pomaranč) a pozoruhodne veľa bielkovín na bobuľu (2,4 g). Ich unikátna jantárovo-zlatá farba a medový aróma z nich robia jedny z najcennejších lesných bobúľ na svete, s cenami dosahujúcimi 50-100 € za kilogram. Čerstvé morušky obsahujú približne 87 % vody.

51 kcal

213 kJ · na 100g · Voda: 87 g

Moruška: 51 kcal (213 kJ), Bielkoviny 2.4g, Sacharidy 8.6g, Tuky 0.8g na 100g
2.4g Bielkoviny
8.6g Sacharidy
0.8g Tuky
Bielkoviny
2.4g
Sacharidy
8.6g
Tuky
0.8g

Kalkulačka kalórií: Moruška

100 g

100 g morušiek obsahuje 51 kcal

Bielkoviny 2.4 g Sacharidy 8.6 g Tuky 0.8 g

Kalórie podľa veľkosti porcie

Porcia Kalórie Bielkoviny Sacharidy Tuky
1 hrsťka (40 g) 20 kcal 1g 3.4g 0.3g
1 šálka (140 g) 71 kcal 3.4g 12g 1.1g
100 gramov 51 kcal 2.4g 8.6g 0.8g

Odfoť jedlo — AI spočíta kalórie za teba.

Moruška — Nutričné hodnoty

Moruška na 100g
Kalórie 51 kcal
Bielkoviny 2.4 g
Tuky 0.8 g
Sacharidy 8.6 g
Fosfor 35 mg
Vitamín C 158 mg
Voda 87 g

Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 169802) · Dáta overené apríl 2026

Moruška: 51 kcal (213 kJ), Bielkoviny 2.4g, Sacharidy 8.6g, Tuky 0.8g na 100g
Moruška — 51 kcal / 100g

Variácie

Čerstvé morušky

51 kalórií na 100 g. Mäkké, zlatisto-jantárové bobule s unikátnou medovou chuťou. Sezóna je veľmi krátka: 2-3 týždne v júli-auguste. Extrémne rýchlo sa kazia — treba ich zjesť do 1-2 dní od zberu alebo ihneď zmraziť.

Moruškový džem

~250 kcal na 100 g (sladený cukrom). Najcennejší severský džem — tradične sa podáva s čerstvým syrom, vaflami alebo zmrzlinou. Lyžica (20 g) pridá asi 50 kcal. Moruškový džem je obľúbená vianočná a sviatočná tradícia vo Fínsku a Švédsku.

Mrazené morušky

~49 kcal na 100 g — mierne menej ako čerstvé. Mrazené morušky sú najdostupnejšou formou celoročne, keďže čerstvé sú k dispozícii len 2-3 týždne. Mrazenie zachováva väčšinu živín vrátane vysokého obsahu vitamínu C.

Podľa typu stravovania

Pre chudnutie

Moruška je vynikajúcou voľbou na chudnutie s iba 51 kcal na 100 g. S 87 % vody a 2,4 g bielkovín — nezvyčajne vysoký obsah pre bobuľu — sú morušky veľmi sýtivé vzhľadom na ich kalorický obsah. Ich 8,6 g sacharidov je jedným z najnižších spomedzi bobúľ a výnimočných 158 mg vitamínu C (176 % DH) podporuje metabolizmus. Hrsťka (40 g) má len 20 kcal.

Pre športový výkon

Morušky sú vitamínová C bomba — 158 mg na 100 g pokrýva 176 % dennej hodnoty, podporuje imunitnú funkciu počas náročných tréningových blokov a pomáha syntéze kolagénu pre zdravie kĺbov a šliach. Ich 2,4 g bielkovín na 100 g je nezvyčajne vysoké pre bobuľu. S 8,6 g sacharidov a iba 51 kcal poskytujú rýchlu energiu bez nadbytočných kalórií.

Pre keto

Morušky sú jedny z najvhodnejších bobúľ pre keto diétu — len 8,6 g celkových sacharidov na 100 g, čo je jedným z najnižších hodnôt spomedzi bobúľ. Štedrejšia hrsťka (40 g) má len asi 3,4 g sacharidov, čo sa ľahko zmestí do prísneho keto denného limitu. S 87 % vody, 2,4 g bielkovín a iba 51 kcal ponúkajú morušky výbornú sýtosť pri minimálnom sacharidovom dopade. Ich výnimočný vitamín C (158 mg, 176 % DH) je bonus pre imunitu na ketogénnej diéte.

Často kladené otázky

Koľko kalórií majú morušky?

Čerstvé morušky majú 51 kalórií na 100 g. Hrsťka (40 g) má asi 20 kalórií a šálka (140 g) má približne 71 kalórií. Patria medzi najmenej kalorické bobule, porovnateľné s brusnicami (46 kcal) a menej ako čučoriedky (57 kcal).

Moruška vs brusnica — aký je rozdiel?

Obe sú ikonické severské bobule, ale výrazne sa líšia. Morušky (51 kcal) sú zlatisto-jantárové, sladko-kyslastkavé a extrémne vzácne — rastú iba v arktických rašeliniskách. Brusnice (46 kcal) sú červené, kyslejšie a hojné po celej severnej Európe. Morušky majú výrazne viac vitamínu C (158 mg vs 14 mg) a bielkovín (2,4 g vs 0,46 g). Morušky sú luxusná delikatesa; brusnice sú každodenná pochúťka.

Sú morušky vhodné na keto diétu?

Morušky majú len 8,6 g celkových sacharidov na 100 g — jedny z najnižších spomedzi všetkých bobúľ. Hrsťka (40 g) má len asi 3,4 g sacharidov, čo sa ľahko zmestí do prísneho keto denného limitu. S 87 % vody a 2,4 g bielkovín sú morušky jednou z najkompatibilnejších keto bobúľ.

Prečo sú morušky také drahé?

Morušky sa nedajú komerčne pestovať — rastú iba v divokých arktických rašeliniskách, dozrievajú len 2-3 týždne v júli-auguste a musia sa zbierať ručne. Každá rastlina rodí iba jednu bobuľu. Dopyt výrazne prevyšuje ponuku, najmä vo Fínsku, Švédsku a Nórsku, kde je moruškový džem obľúbenou tradíciou. Ceny sa zvyčajne pohybujú od 50-100 € za kg čerstvých bobúľ.

Aké vitamíny obsahujú morušky?

Morušky sú vitamínová C bomba — 158 mg na 100 g, čo je 176 % dennej hodnoty a takmer trojnásobok pomaranča. Obsahujú tiež vitamín A (210 IU), železo (0,7 mg), vápnik (18 mg) a fosfor (35 mg). Ich jantárová farba pochádza z beta-karoténu a ďalších karotenoidov.

Ako jesť morušky?

Vo Fínsku a Škandinávii sa morušky tradične jedia ako džem (lakka/hjortronsylt) podávaný s čerstvým syrom, lievancami alebo zmrzlinou. Čerstvé morušky sa dajú jesť aj surové — majú unikátnu medovú sladkosť s jemnou kyslastkavosťou. Moruškový likér (lakkalikööri vo Fínsku) je obľúbený digestív. Výborne sa hodia aj do omáčok k divine, na dezertové polevy a zaváraniny.

Porovnanie s podobnými potravinami

Porcia kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky
Moruška 51 2.4g 8.6g 0.8g
Brusnica 46 0.46g 11.97g 0.13g
Malina 52 1.2g 11.94g 0.65g
Čučoriedka 57 0.74g 14.49g 0.33g
Jahoda 32 0.67g 7.68g 0.3g

na 100g

S 51 kcal na 100 g sú morušky blízko brusniciam (46 kcal) a nižšie ako čučoriedky (57 kcal). Čo ich odlišuje, je mimoriadny obsah vitamínu C — 158 mg na 100 g, zhruba 6-krát viac ako brusnice a 3-krát viac ako pomaranče.

Sleduj kalórie s AI

Odfoť jedlo na kuchynskej váhe. AI prečíta hmotnosť, rozpozná jedlo a vypočíta presné kalórie a makrá za sekundy.