Kuinka monta kaloria mukulasellerissä on? Ravintoarvot ja makrot
100 g mukulaselleriä sisältää 42 kaloria
Proteiini 1.5g · Hiilihydraatit 9.2g · Rasva 0.3g
Mukulaselleri on kyhmyinen juurivihannes, jolla on ruskea kuori ja kermanvalkoinen sisus sekä mieto sellerinen maku. 42 kcal per 100 g mukulaselleri on vähäkalorinen vaihtoehto perunalle 9,2 g hiilihydraateilla ja 1,8 g kuidulla. Se tarjoaa 300 mg kaliumia, 115 mg fosforia ja 41 mcg K-vitamiinia per 100 g. Tuore raaka mukulaselleri on noin 88 % vettä.
176 kJ · per 100g · Vesi: 88 g
Kalorilaskuri: Mukulaselleri
100 g mukulasellerin sisältää 42 kcal
Kalorit annoskoon mukaan
| Annos | Kalorit | Proteiini | Hiilihydraatit | Rasva |
|---|---|---|---|---|
| 1 keskikokoinen juuri (kuorineen) | 189 kcal | 6.8g | 41.4g | 1.3g |
| 1 kuppi kuutioitua | 63 kcal | 2.3g | 13.8g | 0.4g |
| 100 g | 42 kcal | 1.5g | 9.2g | 0.3g |
Mukulaselleri — Ravintoarvot
| Mukulaselleri | per 100g |
|---|---|
| Kalorit | 42 kcal |
| Proteiini | 1.5 g |
| Rasva | 0.3 g |
| Hiilihydraatit | 9.2 g |
| Tyydyttynyt rasva | 0.079 g |
| Kertatyydyttymätön rasva | 0.058 g |
| Monityydyttymätön rasva | 0.148 g |
| Kuitu | 1.8 g |
| Sokeri | 1.6 g |
| Natrium | 100 mg |
| Kalium | 300 mg |
| Kalsium | 43 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Fosfori | 115 mg |
| Rauta | 0.7 mg |
| Sinkki | 0.33 mg |
| Mangaani | 0.158 mg |
| Seleeni | 0.7 mcg |
| A-vitamiini | 0 mcg |
| C-vitamiini | 8 mg |
| Tiamiini (B1) | 0.05 mg |
| Riboflaviini (B2) | 0.06 mg |
| Niasiini (B3) | 0.7 mg |
| B6-vitamiini | 0.165 mg |
| Folaatti | 8 mcg |
| D-vitamiini | 0 mcg |
| E-vitamiini | 0.36 mg |
| K-vitamiini | 41 mcg |
| Vesi | 88 g |
Lähde: USDA FoodData Central (FDC ID: 170400) · Tiedot vahvistettu: syyskuu 2026
Variaatiot
Tuore raaka
42 kaloria per 100 g. USDA FDC 170400.
Keitetty (ilman suolaa)
27 kaloria per 100 g. USDA FDC 169987.
Ravitsemusperspektiivit
Painonpudotukseen
Mukulaselleri on erinomainen painonpudotukseen vain 42 kcal per 100 g — lähes puolet perunan kaloreista. 150 g annos mukulasellerisosetta sisältää vain 63 kaloria verrattuna 116 perunasoseessa. 1,8 g kuitua per 100 g auttaa kylläisyyden tunteessa. Kokeile vaihtaa perunat mukulaselleriin suosikkiohjeissasi ja vähennä kaloreita menettämättä annoskokoa.
Urheilusuoritukseen
Mukulaselleri tarjoaa kohtuullisesti hiilihydraatteja (9,2 g per 100 g) ja 300 mg kaliumia — tärkeää elektrolyyttiä lihastoiminnalle. 115 mg fosforia (9 % DV) tukee energian aineenvaihduntaa ja luuston vahvuutta. Mukulasellerisose tai keitto voi olla kevyempi ateria ennen treeniä. Palautumiseen treenin jälkeen yhdistä keitetty mukulaselleri (27 kcal per 100 g) proteiinilähteeseen.
Ketolle
Mukulaselleri sopii ketoon ehdollisesti 7,4 g nettohiilihydraatilla per 100 g (9,2 g yhteensä miinus 1,8 g kuitua). Pienissä annoksissa (100-150 g) se mahtuu ketoruokavalioon, erityisesti verrattuna perunaan (15,4 g netto). Mukulasellerisose on yksi suosituimmista ketoperunavaihtoehdoista. Pidä annokset kohtuullisina ja laske hiilihydraatit tarkasti. 100 g annos käyttää noin 37 % päivittäisestä 20 g netto hiilihydraattitavoitteesta.
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta kaloria mukulasellerissä on?
Raa'assa mukulasellerissä on 42 kaloria per 100 g. Yksi keskikokoinen juuri (n. 450 g kuorineen) antaa noin 350 g syötävää osaa, mikä on noin 147 kaloria. Keitetyssä mukulasellerissä on vain 27 kcal per 100 g. Perunaan (77 kcal) verrattuna mukulasellerissä on lähes puolet vähemmän kaloreita.
Sopiiko mukulaselleri ketoon?
Mukulaselleri on ketossa rajatapaus. 9,2 g kokonaishiilihydraatteja miinus 1,8 g kuitua = 7,4 g nettohiilihydraattia per 100 g, joten kohtuullisessa 150 g:n annoksessa on noin 11 g nettohiilihydraattia. Pieninä annoksina mukulaselleri sopii ketoruokavalioon paljon perunaa (15,4 g nettohiilihydraattia per 100 g) paremmin. Käytä sitä sellerisoseena tai -ranskalaisina vähähiilihydraattisena perunan korvikkeena.
Mukulaselleri vs peruna — mikä on ero?
Mukulasellerissä on lähes puolet perunan kaloreista (42 vs 77 kcal per 100 g) ja huomattavasti vähemmän hiilihydraatteja (9,2 vs 17,49 g). Mukulaselleri tarjoaa enemmän K-vitamiinia (41 vs 2,1 mcg) ja fosforia (115 vs 57 mg), kun taas perunassa on enemmän kaliumia (421 vs 300 mg) ja proteiinia (2,05 vs 1,5 g). Maultaan mukulasellerissä on selkeä selleri-persiljasävy, peruna on neutraalimpi.
Mitkä ovat mukulasellerin terveyshyödyt?
100 g mukulaselleriä tarjoaa 41 mcg K-vitamiinia (34 % DV — luuston terveys ja veren hyytyminen), 300 mg kaliumia (6 % DV — verenpaine), 115 mg fosforia (9 % DV — luut ja hampaat), 8 mg C-vitamiinia (9 % DV — immuunipuolustus) ja 1,8 g kuitua. 100 mg natriumia per 100 g tekee siitä juureksi poikkeuksellisen natriumpitoisen (porkkanassa on 69 mg, ja useimmissa juureksissa paljon vähemmän), ja se sisältää 0,165 mg B6-vitamiinia.
Miten mukulaselleri valmistetaan?
Mukulaselleri on keittiössä monikäyttöinen. Soseeksi: kuori, kuutioi ja keitä 15–20 minuuttia, soseuta sitten voin ja kerman kanssa — suosittu vähähiilihydraattinen perunasoseen korvike. Ranskalaisiksi: leikkaa tikuiksi ja paista 200 °C:ssa 25–30 minuuttia. Se on erinomainen myös raakana remouladessa (raastettuna sinappikastikkeessa), uunissa paloina paahdettuna tai keittoihin ja patoihin lisättynä. Kuori reilusti — uloin kerros on sitkeä.
Miten mukulaselleriä säilytetään?
Kokonainen kuorimaton mukulaselleri säilyy 2-3 viikkoa jääkaapin vihanneslaatikossa. Kääri se kosteaan liinaan tai muoviin kuivumisen estämiseksi. Leikkaamisen jälkeen kääri tiukasti muoviin ja käytä 3-4 päivän sisällä. Leikkuupinnan ruskistumista estää sitruunamehulla pyyhkiminen. Mukulasellerin voi myös ryöpätä ja pakastaa jopa 12 kuukaudeksi.
Vertailu samankaltaisiin ruokiin
| Annos | kcal | Proteiini | Hiilihydraatit | Rasva |
|---|---|---|---|---|
| Mukulaselleri | 42 | 1.5g | 9.2g | 0.3g |
| Palsternakka | 75 | 1.2g | 17.99g | 0.3g |
| Porkkana | 41 | 0.93g | 9.58g | 0.24g |
| Nauris (raaka) | 28 | 0.9g | 6.43g | 0.1g |
| Peruna | 77 | 2.05g | 17.49g | 0.09g |
per 100g
42 kcal per 100 g mukulasellerissä on vähemmän kaloreita kuin perunassa (77 kcal), palsternakassa (75 kcal) ja bataatissa (86 kcal), mutta hieman enemmän kuin lanttussa (28 kcal). Sen tärkein etu on vähähiilihydraattinen profiili (9,2 g vs 17,49 g perunassa), mikä tekee siitä suositun perunavaihtoehdon.