Takaisin kaloritaulukoihin

Kuinka paljon kaloreita on mantelivoissa? Ravintoarvot & makrot

Kaksi ruokalusikallista mantelivoita (32 g) sisältää 196 kaloria

Proteiini 6,7 g · Hiilihydraatit 6 g · Rasva 17,8 g

Mantelivoi on ravintoainetiheä pähkinävoi, jossa on 614 kcal per 100 g — erittäin kaloripitoista mutta runsaasti magnesiumia (279 mg, 66 % päivittäisestä arvosta), terveitä kertatyydyttymättömiä rasvoja ja kasviperäistä proteiinia. Maapähkinävoihin verrattuna mantelivoilla on parempi mikroravintoaineprofiili — enemmän magnesiumia, kaliumia ja E-vitamiinia. Se on lähes vedetöntä — vain noin 2 % vettä.

614 kcal

2569 kJ · per 100 g · Vesi: 1,64 g

Kuvitus: Mantelivoi
20,96 g Proteiini
18,82 g Hiilihydraatit
55,5 g Rasva
Proteiini
20,96 g
Hiilihydraatit
18,82 g
Rasva
55,5 g

Kalorilaskuri: Mantelivoi

32 g

32 g mantelivoin sisältää 196 kcal

Proteiini 6,7 g Hiilihydraatit 6 g Rasva 17,8 g

Kalorit annoskoon mukaan

Annos Kalorit Proteiini Hiilihydraatit Rasva
1 ruokalusikallinen (16 g) 98 kcal 3,4 g 3 g 8,9 g
2 ruokalusikallista / 1 annos (32 g) 196 kcal 6,7 g 6 g 17,8 g
100 grammaa 614 kcal 21 g 18,8 g 55,5 g

Ota kuva ruoasta — tekoäly laskee kalorit puolestasi.

Mantelivoi — Ravintoarvot

Mantelivoi per 100 g
Kalorit 614 kcal
Proteiini 20,96 g
Rasva 55,5 g
Hiilihydraatit 18,82 g
Tyydyttynyt rasva 4,15 g
Kertatyydyttymätön rasva 32,45 g
Monityydyttymätön rasva 13,61 g
Kolesteroli 0 mg
Kuitu 10,3 g
Sokeri 4,43 g
Natrium 7 mg
Kalium 748 mg
Kalsium 347 mg
Magnesium 279 mg
Fosfori 508 mg
Rauta 3,49 mg
Sinkki 3,29 mg
Mangaani 2,131 mg
Seleeni 2,4 mcg
C-vitamiini 0 mg
Tiamiini (B1) 0,041 mg
Riboflaviini (B2) 0,939 mg
Niasiini (B3) 3,15 mg
B6-vitamiini 0,103 mg
Folaatti 53 mcg
E-vitamiini 24,21 mg
Vesi 1,64 g

Lähde: USDA FoodData Central (FDC ID: 168588) · Tiedot vahvistettu: syyskuu 2026

Kuinka paljon kaloreita on mantelivoissa? 614 kcal (2569 kJ) per 100 g: Proteiini 20,96 g, Hiilihydraatit 18,82 g, Rasva 55,5 g (USDA FoodData Central)
Mantelivoi — 614 kcal / 100 g

Variaatiot

Tavallinen suolaamaton mantelivoi

614 kcal per 100 g — perusvaihtoehto. Yksinkertaisesti jauhetut mantelit ilman lisättyä suolaa, sokeria tai öljyä. Puhtain muoto parhaalla mikroravintoaineprofiililla. Tämä on USDA-viitearvo (FDC 168588).

Paahdettu ja suolattu mantelivoi

~633 kcal per 100 g (arvio). Valmistettu paahdetuista manteleista lisätyllä suolalla. Hieman maukkaampi ja kaloripitoisempi paahtamisen ansiosta. Korkeampi natrium (~200–400 mg vs 7 mg). Hyvä maku, mutta lisätty natrium voi olla huolenaihe suolan saantia tarkkaileville.

Hunaja-mantelivoi

~600 kcal per 100 g (arvio). Mantelivoi lisätyllä hunajalla — hieman vähemmän kaloreita vähemmän rasvaa, mutta enemmän sokeria (8–12 g vs 4,43 g per 100 g). Makeampi ja sileämpi koostumus. Ei ihanteellinen ketolle lisättyjen sokereiden vuoksi. Hyvä vaihtoehto, jos pidät makeammasta levitteestä.

Ravitsemusperspektiivit

Painonpudotukseen

Erittäin kaloritiheää — 614 kcal per 100 g. Kaksi ruokalusikallista (32 g) sisältää 196 kcal. On helppo syödä liikaa suoraan purkista. Mutta korkea kuitupitoisuus (10,3 g), proteiini (21 g) ja terveet rasvat tuottavat vahvaa kylläisyyttä. Tutkimukset osoittavat, että pähkinävoit eivät aiheuta niin paljon painonnousua kuin niiden kalorimäärä viittaisi. Mittaa annokset tarkasti — 1 ruokalusikallinen (16 g, 98 kcal) paahtoleivän päällä tai hedelmien kanssa on kohtuullinen annos.

Urheilusuoritukseen

Korkea proteiinipitoisuus (21 g per 100 g) ja magnesium (279 mg, 66 % päivittäisestä arvosta) lihastoiminnalle. Kaliumia 748 mg per 100 g. Kaloritiheää massan kasvattamiseen. Terveet rasvat (pääosin kertatyydyttymättömiä) tukevat hormonituotantoa. Kaksi ruokalusikallista tarjoaa nopeasti 196 kcal ja 6,7 g proteiinia — vankka levite ennen harjoittelua. Harjoittelun jälkeen yhdistä hiilihydraatteihin nopeamman glykogeenipalautumisen vuoksi.

Ketolle

Hyvä ketolle — 8,52 g nettohiilihydraatteja per 100 g (18,82 g hiilihydraatteja miinus 10,3 g kuitua). Kaksi ruokalusikallista (32 g) sisältää vain noin 2,7 g nettohiilihydraatteja. Rasvapitoisuus (55,5 g per 100 g) sopii täydellisesti ketogeenisiin makroihin. Paljon parempi kuin useimmat hedelmät tai viljat ketovälipalana. Käytä levitteenä, smoothieissa tai suoraan lusikasta. Valitse tavallinen suolaamaton — hunajamaustetut lisäävät sokeria.

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka paljon kaloreita on mantelivoissa?

Kaksi ruokalusikallista mantelivoita (32 g) sisältää noin 196 kaloria. 100 grammassa tavallista mantelivoita on 614 kaloria (2569 kJ). Se on yksi kaloripitoisimmista pähkinävoista, hieman enemmän kuin maapähkinävoi (598 kcal). Suurin osa kaloreista tulee terveistä rasvoista — 55,5 g per 100 g, pääasiassa kertatyydyttymättömiä.

Mantelivoi vs maapähkinävoi — kumpi on terveellisempi?

Molemmat ovat erinomaisia, mutta mantelivoilla on etu mikroravintoaineissa: 279 mg magnesiumia vs 168 mg, 748 mg kaliumia vs 558 mg ja enemmän E-vitamiinia. Maapähkinävoissa on hieman enemmän proteiinia (22,2 g vs 21,0 g) ja se on paljon edullisempaa. Kalorimääräisesti ne ovat samankaltaisia (614 vs 598 kcal per 100 g). Valitse mantelivoi mineraalitiheyden vuoksi, maapähkinävoi budjetin ja proteiinin vuoksi.

Kuinka paljon proteiinia on mantelivoissa?

Mantelivoi sisältää 20,96 g proteiinia per 100 g. Kaksi ruokalusikallista (32 g) tarjoaa noin 6,7 g proteiinia. Vaikka se ei ole täydellistä proteiinia (vähän lysiiniä), yhdistäminen palkokasvien kanssa muodostaa täydellisen aminohappoprofiilin. Se on erinomainen kasviperäinen proteiininlähde kasvissyöjille ja vegaaneille.

Onko mantelivoi hyvä painonpudotukseen?

Mantelivoi on erittäin kaloripitoista — 614 kcal per 100 g. Kaksi ruokalusikallista (32 g) sisältää jo 196 kcal, ja on helppo syödä liikaa suoraan purkista. Kuitenkin korkea kuitupitoisuus (10,3 g), proteiini (21 g) ja terveet rasvat tuottavat vahvaa kylläisyyttä. Tutkimukset osoittavat, että pähkinävoit eivät aiheuta niin paljon painonnousua kuin niiden kalorimäärä viittaisi. Mittaa annokset tarkasti — 1 ruokalusikallinen (16 g, 98 kcal) paahtoleivän päällä tai hedelmien kanssa on kohtuullista.

Onko mantelivoi keto-ystävällistä?

Kyllä, mantelivoi on hyvä ketogeeniseen ruokavalioon. 100 grammassa on 8,52 g nettohiilihydraatteja (18,82 g hiilihydraatteja miinus 10,3 g kuitua). Kaksi ruokalusikallista (32 g) sisältää vain noin 2,7 g nettohiilihydraatteja. Rasvapitoisuus (55,5 g per 100 g) sopii täydellisesti ketogeenisiin makroihin. Valitse tavallinen suolaamaton — hunajamaustetut lisäävät sokeria.

Kuinka paljon magnesiumia on mantelivoissa?

Mantelivoi on yksi rikkaimmista ruokalähteistä magnesiumille — 279 mg per 100 g, mikä on 66 % päivittäisestä arvosta. Kaksi ruokalusikallista (32 g) tarjoaa noin 89 mg magnesiumia. Magnesium tukee lihastoimintaa, hermosignalointia ja energiantuotantoa. Se on noin kaksi kolmasosaa enemmän kuin maapähkinävoi tarjoaa (168 mg per 100 g).

Vertailu samankaltaisiin ruokiin

Annos kcal Proteiini Hiilihydraatit Rasva
Mantelivoi 614 20,96 g 18,82 g 55,5 g
Maapähkinävoi 598 22,21 g 22,31 g 51,36 g
Mantelit 579 21,15 g 21,55 g 49,93 g
Cashewpähkinät (raa'at) 553 18,22 g 30,19 g 43,85 g
Tahini (seesamitahna) 592 17,4 g 21,5 g 53,01 g

per 100 g

100 grammassa mantelivoita on 614 kcal ja 20,96 g proteiinia — hieman kaloripitoisempaa kuin maapähkinävoi (598 kcal, 22,21 g proteiinia) ja rikkaampaa magnesiumin ja kaliumin osalta. Cashew-voihin (~587 kcal) verrattuna mantelivoissa on enemmän kuitua ja vähemmän sokeria.

Seuraa kalorejasi tekoälyllä

Ota kuva ruoasta keittiövaa'alla. Tekoäly lukee painon, tunnistaa ruoan ja laskee tarkat kalorit ja makrot sekunneissa.