Koľko kalórií má mandľové maslo? Nutričné hodnoty a makrá
Dve lyžice mandľového masla (32 g) majú 196 kalórií
Bielkoviny 6,7 g · Sacharidy 6 g · Tuky 17,8 g
Mandľové maslo je nutrične bohatá nátierka so 614 kcal na 100 g — veľmi kalorická, ale bohatá na horčík (279 mg, 66 % DV), zdravé mononenasýtené tuky a rastlinné bielkoviny. V porovnaní s arašidovým maslom má mandľové maslo lepší mikronutričný profil s vyšším obsahom horčíka, draslíka a vitamínu E. Je takmer bezvodé — obsahuje len asi 2 % vody.
2569 kJ · na 100 g · Voda: 1,64 g
Kalkulačka kalórií: Mandľové maslo
32 g mandľového masla obsahuje 196 kcal
Kalórie podľa veľkosti porcie
| Porcia | Kalórie | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| 1 lyžica (16 g) | 98 kcal | 3,4 g | 3 g | 8,9 g |
| 2 lyžice / 1 porcia (32 g) | 196 kcal | 6,7 g | 6 g | 17,8 g |
| 100 gramov | 614 kcal | 21 g | 18,8 g | 55,5 g |
Mandľové maslo — Nutričné hodnoty
| Mandľové maslo | na 100 g |
|---|---|
| Kalórie | 614 kcal |
| Bielkoviny | 20,96 g |
| Tuky | 55,5 g |
| Sacharidy | 18,82 g |
| Nasýtené tuky | 4,15 g |
| Mononenasýtené tuky | 32,45 g |
| Polynenasýtené tuky | 13,61 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Vláknina | 10,3 g |
| Cukor | 4,43 g |
| Sodík | 7 mg |
| Draslík | 748 mg |
| Vápnik | 347 mg |
| Horčík | 279 mg |
| Fosfor | 508 mg |
| Železo | 3,49 mg |
| Zinok | 3,29 mg |
| Mangán | 2,131 mg |
| Selén | 2,4 mcg |
| Vitamín C | 0 mg |
| Tiamín (B1) | 0,041 mg |
| Riboflavín (B2) | 0,939 mg |
| Niacín (B3) | 3,15 mg |
| Vitamín B6 | 0,103 mg |
| Folát | 53 mcg |
| Vitamín E | 24,21 mg |
| Voda | 1,64 g |
Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 168588) · Dáta overené september 2026
Variácie
Jednoduché nesolené mandľové maslo
614 kcal na 100 g — základná varianta. Jednoducho pomleté mandle bez pridanej soli, cukru alebo oleja. Najčistejšia forma s najlepším mikronutričným profilom. Toto je referenčná hodnota USDA (FDC 168588).
Pražené solené mandľové maslo
~633 kcal na 100 g (odhad). Vyrobené z pražených mandlí s pridanou soľou. Mierne chutnejšie a kaloricky bohatšie vďaka praženiu. Vyšší sodík (~200 – 400 mg vs 7 mg). Dobrá chuť, ale pridaný sodík môže byť problém pre tých, čo sledujú príjem soli.
Medové mandľové maslo
~600 kcal na 100 g (odhad). Mandľové maslo s pridaným medom — mierne menej kalórií z nižšieho tuku, ale viac cukru (8 – 12 g vs 4,43 g na 100 g). Sladšia a hladšia textúra. Nie je ideálne pre keto kvôli pridaným cukrom. Dobrá voľba, ak máš rád sladšiu nátierku.
Podľa typu stravovania
Pre chudnutie
Veľmi kaloricky bohaté so 614 kcal na 100 g — dve lyžice (32 g) majú 196 kcal. Je ľahké prejesť sa priamo z pohára. Ale vysoký obsah vlákniny (10,3 g), bielkovín (21 g) a zdravých tukov dáva silný pocit sýtosti. Štúdie ukazujú, že orechové maslá nespôsobujú také priberanie, ako by naznačoval ich kalorický obsah. Odmeriavaj porcie prísne — 1 lyžica (16 g, 98 kcal) na toaste alebo s ovocím je primerané.
Pre športový výkon
Bielkoviny (21 g na 100 g) a horčík (279 mg, 66 % DV) pre funkciu svalov. Draslík: 748 mg na 100 g. Kaloricky bohaté na naberanie. Zdravé tuky (väčšinou mononenasýtené) podporujú tvorbu hormónov. Dve lyžice poskytnú rýchlo 196 kcal so 6,7 g bielkovín — solídna nátierka pred tréningom. Po tréningu kombinuj so sacharidmi pre rýchlejšie doplnenie glykogénu.
Pre keto
Dobré pre keto — 8,52 g čistých sacharidov na 100 g (18,82 g sacharidov mínus 10,3 g vlákniny). Dve lyžice (32 g) majú len asi 2,7 g čistých sacharidov. Obsah tuku (55,5 g na 100 g) perfektne zapadá do keto makier. Oveľa lepšie ako väčšina ovocia alebo obilnín na keto desiatu. Použi ako nátierku, do smoothie alebo priamo z lyžice. Vyber jednoduché nesolené varianty — medové pridávajú cukor.
Často kladené otázky
Koľko kalórií má mandľové maslo?
Dve lyžice mandľového masla (32 g) obsahujú približne 196 kalórií. Na 100 g má jednoduché mandľové maslo 614 kalórií (2569 kJ). Je to jedna z najkalorickejších orechových nátierok, mierne nad arašidovým maslom (598 kcal). Väčšina kalórií pochádza zo zdravých tukov — 55,5 g na 100 g, prevažne mononenasýtených.
Mandľové maslo vs arašidové maslo — čo je zdravšie?
Obe sú výborné, ale mandľové maslo má výhodu v mikrolíviach: 279 mg horčíka vs 168 mg, 748 mg draslíka vs 558 mg a viac vitamínu E. Arašidové maslo má mierne viac bielkovín (22,2 g vs 21,0 g) a je oveľa lacnejšie. Kaloricky sú podobné (614 vs 598 kcal na 100 g). Vyber mandľové maslo pre minerály, arašidové pre rozpočet a bielkoviny.
Koľko bielkovín má mandľové maslo?
Mandľové maslo obsahuje 20,96 g bielkovín na 100 g. Dve lyžice (32 g) poskytnú asi 6,7 g bielkovín. Hoci nejde o kompletné bielkoviny (málo lyzínu), kombinácia so strukovinami vytvorí kompletný aminokyselinový profil. Vynikajúci rastlinný zdroj bielkovín pre vegetariánov a vegánov.
Je mandľové maslo vhodné na chudnutie?
Mandľové maslo je veľmi kaloricky bohaté so 614 kcal na 100 g — dve lyžice (32 g) majú už 196 kcal a je ľahké prejesť sa priamo z pohára. Avšak vysoký obsah vlákniny (10,3 g), bielkovín (21 g) a zdravých tukov dáva silný pocit sýtosti. Štúdie ukazujú, že orechové maslá nespôsobujú také priberanie, ako by naznačoval ich kalorický obsah. Odmeriavaj porcie — 1 lyžica (16 g, 98 kcal) na toaste alebo s ovocím je primerané.
Je mandľové maslo vhodné na keto?
Áno, mandľové maslo je dobré pre keto. Na 100 g má 8,52 g čistých sacharidov (18,82 g sacharidov mínus 10,3 g vlákniny). Dve lyžice (32 g) obsahujú len asi 2,7 g čistých sacharidov. Obsah tuku (55,5 g na 100 g) perfektne zapadá do keto makier. Vyber jednoduché nesolené varianty — medové pridávajú cukor.
Koľko horčíka má mandľové maslo?
Mandľové maslo je jedným z najbohatších potravinových zdrojov horčíka — 279 mg na 100 g, čo je 66 % dennej hodnoty. Dve lyžice (32 g) poskytnú asi 89 mg horčíka. Horčík podporuje funkciu svalov, nervovú signalizáciu a tvorbu energie. To je asi o dve tretiny viac, než ponúka arašidové maslo (168 mg na 100 g).
Porovnanie s podobnými potravinami
| Porcia | kcal | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| Mandľové maslo | 614 | 20,96 g | 18,82 g | 55,5 g |
| Arašidové maslo | 598 | 22,21 g | 22,31 g | 51,36 g |
| Mandle | 579 | 21,15 g | 21,55 g | 49,93 g |
| Kešu orechy (surové) | 553 | 18,22 g | 30,19 g | 43,85 g |
| Tahini (sezamová pasta) | 592 | 17,4 g | 21,5 g | 53,01 g |
na 100 g
Mandľové maslo obsahuje 614 kcal na 100 g s 20,96 g bielkovín — mierne kaloricky bohatšie ako arašidové maslo (598 kcal, 22,21 g bielkovín) a bohatšie na horčík a draslík. V porovnaní s kešu maslom (~587 kcal) má mandľové maslo viac vlákniny a menej cukru.