Zpět na kalorické tabulky

Kolik kalorií má mandlové máslo? Výživové hodnoty a makra

Dvě lžíce mandlového másla (32 g) mají 196 kalorií

Bílkoviny 6,7 g · Sacharidy 6 g · Tuky 17,8 g

Mandlové máslo je nutričně bohatý krém s 614 kcal na 100 g — velmi kalorický, ale bohatý na hořčík (279 mg, 66 % DV), zdravé mononenasycené tuky a rostlinné bílkoviny. Ve srovnání s arašídovým máslem má mandlové máslo lepší mikronutriční profil s vyšším obsahem hořčíku, draslíku a vitamínu E. Je téměř bezvodé — obsahuje jen asi 2 % vody.

614 kcal

2569 kJ · na 100 g · Voda: 1,64 g

Ilustrace: Mandlové máslo
20,96 g Bílkoviny
18,82 g Sacharidy
55,5 g Tuky
Bílkoviny
20,96 g
Sacharidy
18,82 g
Tuky
55,5 g

Kalkulačka kalorií: Mandlové máslo

32 g

32 g mandlového másla obsahuje 196 kcal

Bílkoviny 6,7 g Sacharidy 6 g Tuky 17,8 g

Kalorie podle velikosti porce

Porce Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky
1 lžíce (16 g) 98 kcal 3,4 g 3 g 8,9 g
2 lžíce / 1 porce (32 g) 196 kcal 6,7 g 6 g 17,8 g
100 gramů 614 kcal 21 g 18,8 g 55,5 g

Vyfoť jídlo — AI spočítá kalorie za tebe.

Mandlové máslo — Výživové hodnoty

Mandlové máslo na 100 g
Kalorie 614 kcal
Bílkoviny 20,96 g
Tuky 55,5 g
Sacharidy 18,82 g
Nasycené tuky 4,15 g
Mononenasycené tuky 32,45 g
Polynenasycené tuky 13,61 g
Cholesterol 0 mg
Vláknina 10,3 g
Cukr 4,43 g
Sodík 7 mg
Draslík 748 mg
Vápník 347 mg
Hořčík 279 mg
Fosfor 508 mg
Železo 3,49 mg
Zinek 3,29 mg
Mangan 2,131 mg
Selen 2,4 mcg
Vitamín C 0 mg
Thiamin (B1) 0,041 mg
Riboflavin (B2) 0,939 mg
Niacin (B3) 3,15 mg
Vitamín B6 0,103 mg
Folát 53 mcg
Vitamín E 24,21 mg
Voda 1,64 g

Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 168588) · Data ověřena: září 2026

Kolik kalorií má mandlové máslo? 614 kcal (2569 kJ) na 100 g: Bílkoviny 20,96 g, Sacharidy 18,82 g, Tuky 55,5 g (USDA FoodData Central)
Mandlové máslo — 614 kcal / 100 g

Varianty

Prosté nesolené mandlové máslo

614 kcal na 100 g — základní varianta. Jednoduše pomleté mandle bez přidané soli, cukru nebo oleje. Nejčistější forma s nejlepším mikronutričním profilem. Toto je referenční hodnota USDA (FDC 168588).

Pražené solené mandlové máslo

~633 kcal na 100 g (odhad). Vyrobeno z pražených mandlí s přidanou solí. Mírně chutnější a kaloričtější díky pražení. Vyšší sodík (~200 – 400 mg vs 7 mg). Dobrá chuť, ale přidaný sodík může být problém pro ty, kdo sledují příjem soli.

Medové mandlové máslo

~600 kcal na 100 g (odhad). Mandlové máslo s přidaným medem — mírně méně kalorií z nižšího tuku, ale více cukru (8 – 12 g vs 4,43 g na 100 g). Sladší a hladší textura. Není ideální pro keto kvůli přidaným cukrům. Dobrá volba, pokud máš rád sladší pomazánku.

Dietní perspektivy

Pro hubnutí

Velmi kaloricky bohaté s 614 kcal na 100 g — dvě lžíce (32 g) mají 196 kcal. Je snadné se přejíst přímo ze sklenice. Ale vysoký obsah vlákniny (10,3 g), bílkovin (21 g) a zdravých tuků dává silný pocit sytosti. Studie ukazují, že oříšková másla nezpůsobují takové přibírání, jak by naznačoval jejich kalorický obsah. Odměřuj porce přísně — 1 lžíce (16 g, 98 kcal) na toastu nebo s ovocem je přiměřené.

Pro sportovní výkon

Bílkoviny (21 g na 100 g) a hořčík (279 mg, 66 % DV) pro funkci svalů. Draslík: 748 mg na 100 g. Kaloricky bohaté na nabírání. Zdravé tuky (většinou mononenasycené) podporují tvorbu hormonů. Dvě lžíce poskytnou rychle 196 kcal s 6,7 g bílkovin — solidní pomazánka před tréninkem. Po tréninku kombinuj se sacharidy pro rychlejší doplnění glykogenu.

Pro keto

Dobré pro keto — 8,52 g čistých sacharidů na 100 g (18,82 g sacharidů mínus 10,3 g vlákniny). Dvě lžíce (32 g) mají jen asi 2,7 g čistých sacharidů. Obsah tuku (55,5 g na 100 g) perfektně sedí do keto maker. Mnohem lepší než většina ovoce nebo obilovin na keto svačinu. Použij jako pomazánku, do smoothie nebo přímo z lžíce. Zvol prosté nesolené varianty — medové přidávají cukr.

Často kladené otázky

Kolik kalorií má mandlové máslo?

Dvě lžíce mandlového másla (32 g) obsahují přibližně 196 kalorií. Na 100 g má prosté mandlové máslo 614 kalorií (2569 kJ). Je to jedna z nejkaloričtějších oříškových pomazánek, mírně nad arašídovým máslem (598 kcal). Většina kalorií pochází ze zdravých tuků — 55,5 g na 100 g, převážně mononenasycených.

Mandlové máslo vs arašídové máslo — co je zdravější?

Obě jsou výborné, ale mandlové máslo má výhodu v mikroláttkách: 279 mg hořčíku vs 168 mg, 748 mg draslíku vs 558 mg a více vitamínu E. Arašídové máslo má mírně více bílkovin (22,2 g vs 21,0 g) a je mnohem levnější. Kaloricky jsou podobné (614 vs 598 kcal na 100 g). Zvol mandlové máslo pro minerály, arašídové pro rozpočet a bílkoviny.

Kolik bílkovin má mandlové máslo?

Mandlové máslo obsahuje 20,96 g bílkovin na 100 g. Dvě lžíce (32 g) poskytnou asi 6,7 g bílkovin. Ačkoli nejde o kompletní bílkoviny (málo lysinu), kombinace s luštěninami vytvoří kompletní aminokyselinový profil. Vynikající rostlinný zdroj bílkovin pro vegetariány a vegany.

Je mandlové máslo vhodné na hubnutí?

Mandlové máslo je velmi kaloricky bohaté s 614 kcal na 100 g — dvě lžíce (32 g) mají už 196 kcal a je snadné se přejíst přímo ze sklenice. Vysoký obsah vlákniny (10,3 g), bílkovin (21 g) a zdravých tuků ale dává silný pocit sytosti. Studie ukazují, že oříšková másla nezpůsobují takové přibírání, jak by naznačoval jejich kalorický obsah. Odměřuj porce — 1 lžíce (16 g, 98 kcal) na toastu nebo s ovocem je přiměřené.

Je mandlové máslo vhodné na keto?

Ano, mandlové máslo je dobré pro keto. Na 100 g má 8,52 g čistých sacharidů (18,82 g sacharidů mínus 10,3 g vlákniny). Dvě lžíce (32 g) obsahují jen asi 2,7 g čistých sacharidů. Obsah tuku (55,5 g na 100 g) perfektně sedí do keto maker. Zvol prosté nesolené varianty — medové přidávají cukr.

Kolik hořčíku má mandlové máslo?

Mandlové máslo je jedním z nejbohatších potravinových zdrojů hořčíku — 279 mg na 100 g, což je 66 % denní hodnoty. Dvě lžíce (32 g) poskytnou asi 89 mg hořčíku. Hořčík podporuje funkci svalů, nervovou signalizaci a tvorbu energie. To je asi o dvě třetiny více, než nabízí arašídové máslo (168 mg na 100 g).

Srovnání s podobnými potravinami

Porce kcal Bílkoviny Sacharidy Tuky
Mandlové máslo 614 20,96 g 18,82 g 55,5 g
Arašídové máslo 598 22,21 g 22,31 g 51,36 g
Mandle 579 21,15 g 21,55 g 49,93 g
Kešu ořechy (syrové) 553 18,22 g 30,19 g 43,85 g
Tahini (sezamová pasta) 592 17,4 g 21,5 g 53,01 g

na 100 g

Mandlové máslo obsahuje 614 kcal na 100 g s 20,96 g bílkovin — mírně kaloričtější než arašídové máslo (598 kcal, 22,21 g bílkovin) a bohatší na hořčík a draslík. Ve srovnání s kešu máslem (~587 kcal) má mandlové máslo více vlákniny a méně cukru.

Sleduj kalorie s AI

Vyfoť jídlo na kuchyňské váze. AI přečte hmotnost, rozpozná jídlo a vypočítá přesné kalorie a makra za pár sekund.