Späť na kalorické tabuľky

Koľko kalórií majú arašidy? Nutričné hodnoty a makrá

Hrsť arašidov (28 g) má 159 kalórií

Bielkoviny 7,2 g · Sacharidy 4,5 g · Tuky 13,8 g

Arašidy patria medzi orechy s najvyšším obsahom bielkovín — 25,8 g na 100 g, čo je viac ako mandle (21,2 g). S 567 kcal, 49,24 g tukov a 240 mcg kyseliny listovej (60 % DV) na 100 g sú výživovo bohaté a pritom oveľa lacnejšie ako stromové orechy. Technicky sú strukovinami (rastú pod zemou, nie na stromoch), no poskytujú 8,5 g vlákniny a len asi 7,6 g čistých sacharidov na 100 g. Tu je všetko, čo potrebuješ vedieť o kalóriách a makrách arašidov, na základe dát USDA. Arašidy obsahujú len asi 6,5 % vody — sú veľmi suchým jedlom.

567 kcal

2372 kJ · na 100 g · Voda: 6,5 g

Ilustrácia: Arašidy (surové)
25,8 g Bielkoviny
16,13 g Sacharidy
49,24 g Tuky
Bielkoviny
25,8 g
Sacharidy
16,13 g
Tuky
49,24 g

Kalkulačka kalórií: Arašidy (surové)

28 g

28 g arašidov obsahuje 159 kcal

Bielkoviny 7,2 g Sacharidy 4,5 g Tuky 13,8 g

Kalórie podľa veľkosti porcie

Porcia Kalórie Bielkoviny Sacharidy Tuky
1 hrsť (28 g) 159 kcal 7,2 g 4,5 g 13,8 g
1 šálka (146 g) 828 kcal 37,7 g 23,5 g 71,9 g
100 gramov 567 kcal 25,8 g 16,1 g 49,2 g

Odfoť jedlo — AI spočíta kalórie za teba.

Arašidy (surové) — Nutričné hodnoty

Arašidy (surové) na 100 g
Kalórie 567 kcal
Bielkoviny 25,8 g
Tuky 49,24 g
Sacharidy 16,13 g
Nasýtené tuky 6,279 g
Mononenasýtené tuky 24,43 g
Polynenasýtené tuky 15,56 g
Cholesterol 0 mg
Vláknina 8,5 g
Cukor 4,72 g
Sodík 18 mg
Draslík 705 mg
Vápnik 92 mg
Horčík 168 mg
Fosfor 376 mg
Železo 4,58 mg
Zinok 3,27 mg
Mangán 1,934 mg
Selén 7,2 mcg
Vitamín C 0 mg
Tiamín (B1) 0,64 mg
Riboflavín (B2) 0,135 mg
Niacín (B3) 12,07 mg
Vitamín B6 0,348 mg
Folát 240 mcg
Vitamín E 8,33 mg
Voda 6,5 g

Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 172430) · Dáta overené september 2026

Koľko kalórií majú arašidy? 567 kcal (2372 kJ) na 100 g: Bielkoviny 25,8 g, Sacharidy 16,13 g, Tuky 49,24 g (USDA FoodData Central)
Arašidy (surové) — 567 kcal / 100 g

Variácie

Surové (predvolené)

567 kcal, 25,8 g bielkovín, 49,24 g tukov na 100 g. Základná forma — maximálne zachovanie živín, bez pridaného sodíka (18 mg prirodzený). Najvyšší obsah kyseliny listovej (240 mcg, 60 % DV). Menej bežné ako snack, ale ideálne na varenie, domáce arašidové maslo alebo do zmesi sušeného ovocia a orechov.

Sucho pražené

~585 kcal na 100 g. Najpopulárnejšia snacková forma. O niečo viac kalórií kvôli odpareniu vlhkosti. Obsah bielkovín a tukov zostáva prakticky rovnaký ako v surových. Nesolené verzie udržujú nízky sodík. Praženie zlepšuje chuť bez pridania oleja — najlepší kompromis medzi chuťou a výživou.

Pražené a solené

~599 kcal na 100 g. Často pražené v oleji, čo pridáva extra tuk a kalórie. Sodík stúpa na 400–600 mg na 100 g (vs 18 mg v surových) — dôležité ak sleduješ príjem sodíka. Bielkoviny zostávajú vysoké (~24 g). Kombinácia soli, tuku a chrumkavosti robí tieto arašidy veľmi chuťovo príťažlivými a ľahko sa prejedia. Drž sa odmeranej porcie.

Varené

~318 kcal na 100 g. Špecialita juhu USA — surové arašidy varené v slanej vode niekoľko hodín. Vysoká absorpcia vody takmer znižuje kalorickú hodnotu na polovicu v porovnaní so surovými (567 kcal). Bielkoviny klesajú na ~14 g a tuky na ~22 g na 100 g kvôli zriedeniu. Mäkká, slaná textúra úplne odlišná od chrumkavých arašidov. Sodík môže byť veľmi vysoký (500+ mg) v závislosti od koncentrácie nálevu.

Podľa typu stravovania

Pre chudnutie

Arašidy sú kaloricky bohaté s 567 kcal na 100 g, preto je kontrola porcií kľúčová. Jedna hrsť (28 g, ~159 kcal) poskytuje 7,2 g bielkovín a 2,4 g vlákniny — kombinácia, ktorá podporuje sýtosť. Výskum ukazuje, že pravidelná konzumácia orechov nie je spájaná s prírastkom hmotnosti pri kontrolovaných porciách, najmä preto, že ich kombinácia tukov, bielkovín a vlákniny spomaľuje trávenie. Obsah bielkovín (25,8 g na 100 g, najvyšší zo všetkých orechov) pomáha zachovať svalovú hmotu počas kalorického deficitu. Váž si porciu namiesto jedenia z vrecka.

Pre športový výkon

Arašidy poskytujú 567 kcal a 25,8 g bielkovín na 100 g — jeden z najvyšších obsahov spomedzi orechov, čo z nich robí vynikajúci rastlinný zdroj bielkovín pre športovcov. Hrsť (28 g) poskytuje asi 7,2 g bielkovín, čo sa rovná malému vajcu. Horčík (168 mg na 100 g) podporuje svalovú kontrakciu a regeneráciu. Vysoký obsah kyseliny listovej (240 mcg) podporuje tvorbu červených krviniek — dôležité pre vytrvalostný výkon. Veľmi dostupné v porovnaní so stromovými orechmi — ideálne pre športovcov s obmedzeným rozpočtom, ktorí potrebujú kaloricky bohaté snacky s vysokým obsahom bielkovín.

Pre keto

Arašidy sú stredne vhodné na keto. Na 100 g: 16,13 g celkových sacharidov mínus 8,5 g vlákniny = približne 7,6 g čistých sacharidov. Hrsť (28 g) má asi 2,1 g čistých sacharidov — ľahko sa zmestí do denného limitu 20 g. Obsah tuku (49,24 g na 100 g) je výrazný, hoci nižší ako vlašské orechy (65,2 g) alebo makadamové (75,8 g). Hlavnou výhodou na keto je bielkovina — 25,8 g na 100 g pomáha dosiahnuť bielkovinové ciele bez prebytku sacharidov. Dávaj pozor na ochutené alebo medové verzie, ktoré môžu pridať 5–10 g extra sacharidov na porciu.

Často kladené otázky

Koľko kalórií majú arašidy?

Hrsť arašidov (28 g) obsahuje približne 159 kalórií. Na 100 g majú surové arašidy 567 kalórií. To je mierne menej ako mandle (579 kcal) a výrazne menej ako vlašské orechy (654 kcal) alebo makadamové orechy (718 kcal). Väčšina kalórií pochádza z tukov (49,24 g na 100 g), no arašidy tiež poskytujú najvyšší obsah bielkovín zo všetkých orechov (25,8 g).

Majú arašidy veľa bielkovín?

Áno — arašidy patria medzi orechy s najvyšším obsahom bielkovín — 25,8 g na 100 g. To je viac ako mandle (21,2 g), kešu (18,2 g), vlašské orechy (15,2 g) a pistácie (20,2 g). Jedna hrsť (28 g) poskytuje asi 7,2 g bielkovín. Na rastlinnú potravinu je to výnimočné — porovnateľné s niektorými strukovinami a viac ako väčšina obilnín.

Sú arašidy vhodné na keto?

Arašidy sú stredne vhodné na keto. Na 100 g majú 16,13 g celkových sacharidov mínus 8,5 g vlákniny = asi 7,6 g čistých sacharidov. Hrsť (28 g) má asi 2,1 g čistých sacharidov, čo sa ľahko zmestí do denného limitu 20 g. Obsah tuku (49,24 g) a bielkovín (25,8 g) z nich robí sýty keto snack. Majú však o niečo viac čistých sacharidov ako makadamové orechy alebo pekanové orechy.

Arašidy vs arašidové maslo — aký je rozdiel?

Arašidové maslo má viac kalórií na 100 g (598 kcal vs 567 kcal), pretože často obsahuje pridaný olej, cukor a soľ. Surové arašidy nemajú žiadne prísady a majú o niečo viac vlákniny (8,5 g vs 6,0 g). Arašidové maslo sa ľahšie prejedá — dve polievkové lyžice (32 g) majú asi 191 kcal. Ak chceš maximálnu kontrolu nad porciami a zložením, celé arašidy sú lepšia voľba.

Môžem jesť arašidy pri alergii na orechy?

Arašidy sú vlastne strukoviny, nie stromové orechy — ale alergia na arašidy je jednou z najčastejších a najvážnejších potravinových alergií. Asi 25–40 % ľudí s alergiou na arašidy reaguje aj na aspoň jeden stromový orech. Ak máš akúkoľvek alergiu na orechy, poraď sa s alergológom pred jedením arašidov. Alergia na arašidy môže spôsobiť závažné reakcie vrátane anafylaxie.

Sú pražené arašidy zdravšie ako surové?

Surové a sucho pražené arašidy sú nutrične veľmi podobné. Sucho pražené majú o niečo viac kalórií (~585 kcal vs 567 kcal na 100 g) kvôli odpareniu vlhkosti a zahusteniu živín. Praženie výrazne nemení obsah bielkovín ani tukov. Hlavným problémom je pridaná soľ a olej — pražené v oleji a solené arašidy môžu mať 400+ mg sodíka na 100 g oproti 18 mg v surových. Vyber si sucho pražené nesolené pre najlepší nutričný profil.

Porovnanie s podobnými potravinami

Porcia kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky
Arašidy (surové) 567 25,8 g 16,13 g 49,24 g
Arašidové maslo 598 22,21 g 22,31 g 51,36 g
Mandle 579 21,15 g 21,55 g 49,93 g
Kešu orechy (surové) 553 18,22 g 30,19 g 43,85 g
Vlašské orechy (surové) 654 15,23 g 13,71 g 65,21 g

na 100 g

Na 100 g majú surové arašidy 567 kcal s 25,8 g bielkovín — jeden z najvyšších obsahov spomedzi orechov — 49,24 g tukov a 16,13 g sacharidov (8,5 g vlákniny, ~7,6 g čistých sacharidov). Tiež poskytujú 240 mcg kyseliny listovej (60 % DV), čo je viac ako akýkoľvek iný orech.

Sleduj kalórie s AI

Odfoť jedlo na kuchynskej váhe. AI prečíta hmotnosť, rozpozná jedlo a vypočíta presné kalórie a makrá za sekundy.