Koľko kalórií má tahini? Nutričné hodnoty a makrá
Jedna lyžica tahini (15 g) má 89 kalórií
Bielkoviny 2,6 g · Sacharidy 3,2 g · Tuky 8 g
Tahini je hustá pasta zo mletých sezamových semienok a základ blízkovýchodnej kuchyne — je to základná prísada hummusu, šalátových dresingov a omáčok ako baba ganoush. S 592 kcal, 17,4 g bielkovín a 53,01 g tukov na 100 g je kaloricky bohaté, ale plné minerálov, najmä fosforu (790 mg, 63 % DV), a je dobrým zdrojom vápnika (141 mg). Jedna lyžica (15 g) poskytuje asi 89 kcal a 2,6 g bielkovín. Tu je všetko, čo potrebuješ vedieť o kalóriách a makrách tahini, na základe dát USDA. Tahini obsahuje len asi 3 % vody, čo z neho robí veľmi suchú pastu.
2477 kJ · na 100 g · Voda: 3 g
Kalkulačka kalórií: Tahini (sezamová pasta)
15 g tahini obsahuje 89 kcal
Kalórie podľa veľkosti porcie
| Porcia | Kalórie | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| 1 lyžica (15 g) | 89 kcal | 2,6 g | 3,2 g | 8 g |
| 2 lyžice (30 g) | 178 kcal | 5,2 g | 6,5 g | 15,9 g |
| 100 gramov | 592 kcal | 17,4 g | 21,5 g | 53 g |
Tahini (sezamová pasta) — Nutričné hodnoty
| Tahini (sezamová pasta) | na 100 g |
|---|---|
| Kalórie | 592 kcal |
| Bielkoviny | 17,4 g |
| Tuky | 53,01 g |
| Sacharidy | 21,5 g |
| Nasýtené tuky | 7,42 g |
| Mononenasýtené tuky | 20,02 g |
| Polynenasýtené tuky | 23,23 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Vláknina | 4,7 g |
| Sodík | 35 mg |
| Draslík | 459 mg |
| Vápnik | 141 mg |
| Horčík | 95 mg |
| Fosfor | 790 mg |
| Železo | 4,42 mg |
| Zinok | 4,62 mg |
| Selén | 34,4 mcg |
| Vitamín A | 3 mcg |
| Vitamín C | 4,2 mg |
| Tiamín (B1) | 1,59 mg |
| Riboflavín (B2) | 0,12 mg |
| Niacín (B3) | 5,64 mg |
| Vitamín B6 | 0,15 mg |
| Folát | 98 mcg |
| Voda | 3 g |
Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 168604) · Dáta overené september 2026
Variácie
Bežné / nelúpané (predvolené)
592 kcal na 100 g. Vyrobené z celých sezamových semienok aj so šupkou. Trochu tmavšia farba a výraznejšia, jemne horká chuť. Vyšší obsah vápnika a vlákniny ako lúpané tahini. Štandardná odroda vo väčšine blízkovýchodných obchodov.
Lúpané tahini
~580 kcal na 100 g. Vyrobené z lúpaných sezamových semienok — svetlejšia farba, hladšia konzistencia a menej horká chuť ako nelúpané. Mierne nižší obsah vápnika a vlákniny kvôli odstránenej šupke, ale jemnejšia chuť, ktorá lepšie funguje v dezertoch, smoothie a ľahkých dresingoch. Najbežnejšia odroda v západných supermarketoch.
Tahini z čierneho sezamu
~590 kcal na 100 g. Vyrobené z nelúpaných čiernych sezamových semienok — tmavšia farba, orieškovejšia a zemitejšia chuť. Podobné makrá ako bežné tahini, ale mierne vyšší obsah antioxidantov. Obľúbené v ázijskej kuchyni na dezerty a rezancové jedlá. Drahšie a menej bežne dostupné ako klasické tahini.
Podľa typu stravovania
Pre chudnutie
Tahini je kaloricky bohaté — 592 kcal na 100 g, takže kontrola porcií je kľúčová. Jedna lyžica (15 g, ~89 kcal) pridá zdravé tuky a chuť jedlu bez nadmerných kalórií. Používaj ho ako základ dresingu riedený citrónovou šťavou a vodou namiesto jedenia priamo z pohára. Kombinácia tukov (53 g), bielkovín (17,4 g) a vlákniny (4,7 g) na 100 g podporuje sýtosť, ale pre jeho jemnú chuť je ľahké zjesť priveľa. Odmeraj porciu namiesto voľného poliateho.
Pre športový výkon
Tahini poskytuje 592 kcal na 100 g — kompaktný zdroj kalórií pre športovcov. 17,4 g bielkovín na 100 g je slušné na semienkové maslo, aj keď menej ako arašidové maslo (22,2 g). Vynikajúcim minerálom je fosfor (790 mg, 63 % DV), dôležitý pre energetický metabolizmus a pevnosť kostí. Horčík (95 mg) a draslík (459 mg) podporujú funkciu svalov a rovnováhu elektrolytov. Pridaj tahini do potrénového smoothie alebo natiahni na toast ako kaloricky bohatý snack s vyváženými makrami.
Pre keto
Tahini je na keto stredne vhodné — nie je také nízkosacharidové ako čisté orechové maslá, ale v malých porciách sa dá použiť. Na 100 g: 21,5 g celkových sacharidov mínus 4,7 g vlákniny = asi 16,8 g čistých sacharidov. Jedna lyžica (15 g) má približne 2,5 g čistých sacharidov, čo sa zmestí do prísneho denného keto limitu 20 g. Obsah tuku (53,01 g na 100 g) je pre keto makrá výborný. Používaj ho ako ingredienciu dresingu alebo omáčky, nie vo veľkých množstvách. Kombinuj s nízkosacharidovou zeleninou pre vyvážené keto jedlo.
Často kladené otázky
Koľko kalórií má tahini?
Jedna lyžica tahini (15 g) obsahuje približne 89 kalórií. Na 100 g má tahini 592 kalórií — podobne ako arašidové maslo (598 kcal) a iné orechové či semienkové maslá. Vysoký obsah kalórií pochádza hlavne z tukov (53,01 g na 100 g), z ktorých väčšina je nenasýtených. Dve lyžice (30 g) — bežná porcia na hummus alebo dresing — majú asi 178 kalórií.
Tahini vs arašidové maslo — aký je rozdiel?
Tahini a arašidové maslo majú podobné kalórie (592 vs 598 kcal na 100 g). Arašidové maslo má mierne viac bielkovín (22,2 g vs 17,4 g) a mierne menej celkového tuku (51,4 g vs 53,0 g). Tahini má výrazne viac vápnika (141 mg vs 45 mg) a oveľa viac fosforu (790 mg vs 335 mg), čo ho robí lepšou voľbou pre minerálnu podporu kostí, najmä v strave bez mliečnych výrobkov. Tahini má jemnejšiu, orieškovú chuť a je všestrannejšie v slaných jedlách.
Je tahini vhodné na keto?
Tahini je na keto prijateľné v malom množstve. Na 100 g má 21,5 g celkových sacharidov mínus 4,7 g vlákniny = asi 16,8 g čistých sacharidov. Jedna lyžica (15 g) má asi 2,5 g čistých sacharidov, čo sa zmestí do prísneho keto rozpočtu. Obsah tuku (53,01 g na 100 g) je pre keto výhodný. Používaj ho striedmo — lyžica v dresingu alebo pokvapkaná na grilované mäso funguje dobre bez prekročenia limitu sacharidov.
Je tahini dobrý zdroj vápnika pre vegánov?
Áno — tahini poskytuje 141 mg vápnika na 100 g, čo je pozoruhodné na rastlinnú potravinu. Dve lyžice (30 g) dodajú asi 42 mg vápnika. Hoci to nie je toľko ako mlieko (~125 mg na 100 ml), tahini je jeden z najbohatších nemliekarenských zdrojov vápnika spolu s obohatenými rastlinnými mliečkami a listovou zelenou. V kombinácii s vysokým obsahom fosforu (790 mg na 100 g) podporuje minerálnu rovnováhu kostí.
Čo je tahini a ako sa používa?
Tahini je pasta vyrobená mletím pražených alebo surových sezamových semienok do hladka. Je to kľúčová ingrediencia hummusu, baba ganoush, halvy a mnohých blízkovýchodných dresingov. Môžeš ho použiť ako dip zmiešaním s citrónovou šťavou a cesnakom, pokvapkať ním pečenú zeleninu alebo falafel, pridať do smoothie alebo použiť ako omáčku na misky s obilninami. Pred použitím dobre premiešaj, pretože olej sa prirodzene oddeľuje.
Ako mám skladovať tahini?
Neotvorené tahini môžeš skladovať v chladnej, tmavej špajzi až 1 rok. Po otvorení vydrží asi 4–6 mesiacov v špajzi alebo až 1 rok v chladničke. Chladenie spomaľuje oddeľovanie oleja a predlžuje čerstvosť, ale pasta zhustne — nechaj ho pred použitím dosiahnuť izbovú teplotu. Vždy používaj čistú lyžicu, aby sa nekazilo. Ak vonia horko alebo zvláštne, žlkne a treba ho vyhodiť.
Porovnanie s podobnými potravinami
| Porcia | kcal | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| Tahini (sezamová pasta) | 592 | 17,4 g | 21,5 g | 53,01 g |
| Arašidové maslo | 598 | 22,21 g | 22,31 g | 51,36 g |
| Hummus | 237 | 7,78 g | 15 g | 17,82 g |
| Mandle | 579 | 21,15 g | 21,55 g | 49,93 g |
| Olivový olej | 884 | 0 g | 0 g | 100 g |
na 100 g
Na 100 g má tahini 592 kcal s 17,4 g bielkovín, 53,01 g tukov a 21,5 g sacharidov (4,7 g vlákniny). Kaloricky je porovnateľné s arašidovým maslom (598 kcal), ale ponúka výrazne viac vápnika (141 mg vs 45 mg) a fosforu (790 mg vs 335 mg).