Ile kalorii ma taro? Wartości odżywcze i makro
100 g surowego korzenia taro ma 112 kalorii
Białko 1.5g · Węglowodany 26.5g · Tłuszcz 0.2g
Taro (Colocasia esculenta) to jedno z najstarszych uprawianych warzyw korzeniowych, od tysięcy lat podstawa jadłospisu na wyspach Pacyfiku, w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce Zachodniej i na Karaibach. Przy 112 kcal na 100 g dostarcza 26,5 g węglowodanów — w dużej części jako skrobia oporna, która odżywia dobre bakterie jelitowe i trawi się wolniej niż zwykła skrobia. Z 4,1 g błonnika, 591 mg potasu (13 % DV) i 33 mg magnezu taro jest odżywczym warzywem skrobiowym. Jest naturalnie bezglutenowe, hipoalergiczne i po ugotowaniu łatwo strawne. Surowe taro zawiera kryształy szczawianu wapnia, które podrażniają — zawsze gotuj je dokładnie przed jedzeniem.
469 kJ · na 100g · Woda: 70.64 g
Kalkulator kalorii: Taro
100 g taro zawiera 112 kcal
Kalorie według wielkości porcji
| Porcja | Kalorie | Białko | Węglowodany | Tłuszcz |
|---|---|---|---|---|
| 1 średnie taro (150 g) | 168 kcal | 2.3g | 39.8g | 0.3g |
| 1 szklanka krojonego (100 g) | 112 kcal | 1.5g | 26.5g | 0.2g |
| 100 g | 112 kcal | 1.5g | 26.5g | 0.2g |
Taro — Wartości odżywcze
| Taro | na 100g |
|---|---|
| Kalorie | 112 kcal |
| Białko | 1.5 g |
| Tłuszcz | 0.2 g |
| Węglowodany | 26.5 g |
| Tłuszcze nasycone | 0.041 g |
| Tłuszcze jednonienasycone | 0.016 g |
| Tłuszcze wielonienasycone | 0.083 g |
| Błonnik | 4.1 g |
| Cukier | 0.4 g |
| Sód | 11 mg |
| Potas | 591 mg |
| Wapń | 43 mg |
| Magnez | 33 mg |
| Fosfor | 84 mg |
| Żelazo | 0.55 mg |
| Cynk | 0.23 mg |
| Mangan | 0.38 mg |
| Selen | 0.7 mcg |
| Witamina A | 4 mcg |
| Witamina C | 4.5 mg |
| Tiamina (B1) | 0.095 mg |
| Ryboflawina (B2) | 0.025 mg |
| Niacyna (B3) | 0.6 mg |
| Witamina B6 | 0.283 mg |
| Kwas foliowy | 22 mcg |
| Witamina D | 0 mcg |
| Witamina E | 2.38 mg |
| Witamina K | 1 mcg |
| Woda | 70.64 g |
Źródło: USDA FoodData Central (FDC ID: 169308) · Dane zweryfikowane: wrzesień 2026
Warianty
Surowe
112 kcal na 100 g. USDA FDC 169308. Przed jedzeniem należy ugotować.
Gotowane / duszone
~142 kcal na 100 g gotowanego (USDA FDC 169309). Najpopularniejszy sposób przygotowania.
Chipsy taro (smażone)
~500+ kcal na 100 g. Duża zawartość tłuszczu z oleju do smażenia.
Poi (hawajska pasta)
~86 kcal na 100 g. Gotowane i utłuczone, rozcieńczane wodą.
Perspektywy dietetyczne
Dla odchudzania
Taro może pasować do planu odchudzania przy odpowiednim porcjowaniu. Przy 112 kcal na 100 g jest umiarkowanie kaloryczne jak na warzywo korzeniowe, ale ma zalety: skrobia oporna oznacza, że nie wszystkie węglowodany zostaną strawione i wchłonięte (część odżywia bakterie jelitowe), więc realnie dostarcza mniej kalorii, niż sugeruje etykieta. 4,1 g błonnika wspiera sytość. Najlepiej gotować je w wodzie lub na parze, nie smażyć, i używać zamiast ziemniaków. Porcja 100 g daje sycącą objętość plus potas (591 mg) i mangan. Unikaj chipsów z taro — smażenie więcej niż poczwórnie zwiększa kalorie. Taro je się zawsze ugotowane, a ugotowane ma około 142 kcal na 100 g — licz z tą wartością.
Dla wyników sportowych
Taro jest doskonałym źródłem węglowodanów dla sportowców potrzebujących trwałej energii. Skrobia oporna zapewnia wolniejsze i stabilniejsze uwalnianie glukozy niż białe ziemniaki czy ryż — idealne dla sportowców wytrzymałościowych, którzy chcą uniknąć skoków i spadków cukru we krwi. Przy 26,5 g węglowodanów na 100 g porcja 200 g dostarcza 53 g węglowodanów do uzupełnienia glikogenu. Dobry potas (591 mg na 100 g) wspiera równowagę elektrolitową i funkcję mięśni. Łatwa strawność czyni taro dobrym posiłkiem 2-3 godziny przed treningiem. Popularne wśród sportowców z Polinezji i wysp Pacyfiku jako tradycyjne jedzenie wspierające wyniki.
Dla keto
Taro NIE jest przyjazne keto. Z 22,4 g węglowodanów netto na 100 g (26,5 g węglowodanów całkowitych minus 4,1 g błonnika) nawet mała porcja zjadłaby większość albo cały typowy dzienny budżet keto 20-25 g. Średnie taro (150 g) ma 33,6 g węglowodanów netto — dużo powyżej limitu keto. Jeśli jesteś na diecie ketogenicznej i tęsknisz za skrobiowymi potrawami, lepsze alternatywy to puree z kalafiora (3 g węglowodanów netto na 100 g), rzepa (4,6 g netto) albo seler korzeniowy (7,4 g netto). Zostaw taro na celowane doładowania węglowodanowe albo cykliczne keto, jeśli je stosujesz.
Często zadawane pytania
Ile kalorii ma taro?
Surowy korzeń taro ma 112 kalorii na 100 g. Średnie taro (~150 g) to około 168 kcal. W porównaniu z ziemniakami (77 kcal) i batatami (86 kcal) taro jest umiarkowanie bardziej kaloryczne przez większą gęstość węglowodanów (26,5 g wobec 17–20 g). Gotowane taro ma około 142 kcal na 100 g. Chipsy z taro są zdecydowanie bardziej kaloryczne (~500+ kcal na 100 g), bo wchłaniają olej.
Jakie są makro w taro?
Na 100 g surowego taro: 26,5 g węglowodanów, 1,5 g białka, 0,2 g tłuszczu, 4,1 g błonnika (22,4 g węglowodanów netto). Jest to przede wszystkim źródło węglowodanów z minimalnym tłuszczem. Węglowodany zawierają znaczną ilość skrobi opornej, która działa jako prebiotyk.
Jakie są korzyści zdrowotne taro?
Taro oferuje kilka korzyści. Skrobia oporna odżywia korzystne bakterie jelitowe. Z 591 mg potasu na 100 g (13 % DV) wspiera zdrowe ciśnienie krwi. Błonnik (4,1 g) pomaga w sytości i regulacji cukru we krwi. Taro zawiera też witaminę E (2,38 mg), witaminę B6 (0,283 mg) i mangan (0,383 mg). Jest hipoalergiczne i często polecane jako pierwszy stały pokarm dla niemowląt.
Jak taro wypada w porównaniu z ziemniakami i batatami?
Taro ma więcej kalorii (112 vs 77/86 kcal) i węglowodanów (26,5 vs 17,5/20,1 g) niż zwykłe czy słodkie ziemniaki. Ma jednak więcej błonnika (4,1 vs 2,1/3,0 g) i znacznie więcej potasu (591 vs 425/337 mg). Bataty wygrywają witaminą A (709 vs 4 µg RAE). Ziemniak ma więcej białka (2,1 vs 1,5 g). Unikatowa zaleta taro to zawartość skrobi opornej i profil hipoalergiczny — to jedna z najbezpieczniejszych skrobi dla osób z nadwrażliwościami pokarmowymi.
Jak się przyrządza taro?
Taro trzeba zawsze gotować — surowe zawiera kryształy szczawianu wapnia, które drażnią usta i gardło. Popularne sposoby: gotowane i tłuczone (jak ziemniaki), duszone, pieczone, smażone na chipsy lub przetwarzane na poi (hawajski przysmak). W kuchni azjatyckiej taro używa się w bubble tea, deserach i daniach z curry kokosowym. Przy obieraniu używaj rękawiczek. Gotuj 20-30 minut do miękkości.
Czy taro jest dobre dla osób z alergiami pokarmowymi?
Tak — taro jest jednym z najbardziej hipoalergicznych pokarmów. Jest naturalnie bezglutenowe, bez zbóż, orzechów i nabiału. Alergia na taro jest niezwykle rzadka. To czyni je doskonałym źródłem węglowodanów w dietach eliminacyjnych i dla osób z wieloma nietolerancjami pokarmowymi.
Porównanie z podobnymi produktami
| Porcja | kcal | Białko | Węglowodany | Tłuszcz |
|---|---|---|---|---|
| Taro | 112 | 1.5g | 26.5g | 0.2g |
| Batat | 86 | 1.57g | 20.12g | 0.05g |
| Ziemniaki | 77 | 2.05g | 17.49g | 0.09g |
| Plantain | 122 | 1.3g | 31.89g | 0.35g |
na 100g
Korzeń taro ma 112 kcal na 100 g z 26,5 g węglowodanów, 4,1 g błonnika i 591 mg potasu (13 % DV). Bogaty w skrobię oporną dla zdrowia jelit. Hipoalergiczne, bezglutenowe warzywo skrobiowe.