Späť na kalorické tabuľky

Koľko kalórií má taro? Nutričné hodnoty a makrá

100 g surového koreňa taro má 112 kalórií

Bielkoviny 1.5g · Sacharidy 26.5g · Tuky 0.2g

Taro (Colocasia esculenta) je jedna z najstarších pestovaných koreňových zelenín — základná potravina Tichomoria, juhovýchodnej Ázie, západnej Afriky a Karibiku už tisíce rokov. Pri 112 kcal na 100 g dodá 26,5 g sacharidov, z toho veľkú časť ako rezistentný škrob, ktorý živí prospešné črevné baktérie a trávi sa pomalšie než bežný škrob. So 4,1 g vlákniny, 591 mg draslíka (13 % DV) a 33 mg horčíka je taro výživná škrobová hľuza. Je prirodzene bezlepkové, hypoalergénne a po uvarení ľahko stráviteľné. Surové taro obsahuje kryštáliky šťavelanu vápenatého, ktoré dráždia — vždy ho pred jedením poriadne uvar.

112 kcal

469 kJ · na 100g · Voda: 70.64 g

Taro: 112 kcal (469 kJ), Bielkoviny 1.5g, Sacharidy 26.5g, Tuky 0.2g na 100g
1.5g Bielkoviny
26.5g Sacharidy
0.2g Tuky
Bielkoviny
1.5g
Sacharidy
26.5g
Tuky
0.2g

Kalkulačka kalórií: Taro

100 g

100 g tara obsahuje 112 kcal

Bielkoviny 1.5 g Sacharidy 26.5 g Tuky 0.2 g

Kalórie podľa veľkosti porcie

Porcia Kalórie Bielkoviny Sacharidy Tuky
1 stredné taro (150 g) 168 kcal 2.3g 39.8g 0.3g
1 šálka krájaného (100 g) 112 kcal 1.5g 26.5g 0.2g
100 g 112 kcal 1.5g 26.5g 0.2g

Odfoť jedlo — AI spočíta kalórie za teba.

Taro — Nutričné hodnoty

Taro na 100g
Kalórie 112 kcal
Bielkoviny 1.5 g
Tuky 0.2 g
Sacharidy 26.5 g
Nasýtené tuky 0.041 g
Mononenasýtené tuky 0.016 g
Polynenasýtené tuky 0.083 g
Vláknina 4.1 g
Cukor 0.4 g
Sodík 11 mg
Draslík 591 mg
Vápnik 43 mg
Horčík 33 mg
Fosfor 84 mg
Železo 0.55 mg
Zinok 0.23 mg
Mangán 0.38 mg
Selén 0.7 mcg
Vitamín A 4 mcg
Vitamín C 4.5 mg
Tiamín (B1) 0.095 mg
Riboflavín (B2) 0.025 mg
Niacín (B3) 0.6 mg
Vitamín B6 0.283 mg
Folát 22 mcg
Vitamín D 0 mcg
Vitamín E 2.38 mg
Vitamín K 1 mcg
Voda 70.64 g

Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 169308) · Dáta overené september 2026

Taro: 112 kcal (469 kJ), Bielkoviny 1.5g, Sacharidy 26.5g, Tuky 0.2g na 100g
Taro — 112 kcal / 100g

Variácie

Surové

112 kcal na 100 g. USDA FDC 169308. Pred jedením treba uvariť.

Varené / dusené

~142 kcal na 100 g vareného (USDA FDC 169309). Najbežnejšia príprava.

Taro chipsy (vyprážane)

~500+ kcal na 100 g. Vysoký obsah tuku z oleja na vyprážanie.

Poi (havajská pasta)

~86 kcal na 100 g. Uvarené a roztlčené, riedené vodou.

Podľa typu stravovania

Pre chudnutie

Taro sa do plánu na chudnutie zmestí, keď si ustrážiš porcie. Pri 112 kcal na 100 g je na koreňovú zeleninu stredne kalorické, ale má výhody: vďaka rezistentnému škrobu sa nestrávia a nevstrebú všetky sacharidy (časť z nich živí črevné baktérie), takže skutočný kalorický prínos je nižší, než napovedá tabuľka. Vláknina (4,1 g) podporuje sýtosť. Najlepšie ho priprav varené alebo dusené (nie vyprážané) ako náhradu zemiakov. Porcia 100 g zasýti objemom a dodá draslík (591 mg) aj mangán. Taro čipsom sa vyhni — vyprážaním kalórie vyskočia viac než štvornásobne. Taro sa vždy je varené a varené má asi 142 kcal na 100 g — počítaj s týmto číslom.

Pre športový výkon

Taro je výborný zdroj sacharidov pre športovcov, ktorí potrebujú trvalú energiu. Rezistentný škrob zabezpečuje pomalšie a stabilnejšie uvoľňovanie glukózy než biele zemiaky alebo ryža — ideálne pre vytrvalcov, ktorí sa chcú vyhnúť výkyvom a prepadom krvného cukru. Pri 26,5 g sacharidov na 100 g, porcia 200 g dodáva 53 g sacharidov na doplnenie glykogénu. Dobrý draslík (591 mg na 100 g) podporuje elektrolytovú rovnováhu a svalovú funkciu. Ľahká stráviteľnosť z neho robí dobré jedlo 2 – 3 hodiny pred výkonom. Medzi polynézskymi a tichomorskými športovcami je obľúbené ako tradičná výkonnostná potravina.

Pre keto

Taro NIE JE vhodné na keto. S 22,4 g čistých sacharidov na 100 g (26,5 g celkových sacharidov mínus 4,1 g vlákniny) by aj malá porcia spotrebovala väčšinu alebo celý typický denný keto rozpočet 20–25 g. Stredné taro (150 g) má 33,6 g čistých sacharidov — hlboko nad keto limitom. Ak si na ketogénnej diéte a máš chuť na niečo škrobové, lepšie alternatívy sú karfiolová kaša (3 g čistých sacharidov na 100 g), okrúhlica (4,6 g čistých) alebo zeler buľvový (7,4 g čistých). Taro si nechaj na cielené sacharidové doplnenie alebo cyklické keto, ak ich zaraďuješ.

Často kladené otázky

Koľko kalórií má taro?

Surový koreň taro má 112 kalórií na 100 g. Stredné taro (~150 g) má približne 168 kcal. Oproti zemiakom (77 kcal) a sladkým zemiakom (86 kcal) je taro mierne kalorickejšie, a to pre vyššiu hustotu sacharidov (26,5 g oproti 17–20 g). Varené taro má asi 142 kcal na 100 g. Taro čipsy sú výrazne kalorickejšie (~500+ kcal na 100 g), lebo nasiaknu olejom.

Aké sú makrá v tare?

Na 100 g surového taro: 26,5 g sacharidov, 1,5 g bielkovín, 0,2 g tukov, 4,1 g vlákniny (22,4 g čistých sacharidov). Je to primárne zdroj sacharidov s minimálnym tukom. Sacharidy obsahujú významný podiel rezistentného škrobu, ktorý pôsobí ako prebiotikum.

Aké sú zdravotné výhody taro?

Taro ponúka viacero výhod. Rezistentný škrob živí prospešné črevné baktérie. So 591 mg draslíka na 100 g (13 % DV) podporuje zdravý krvný tlak. Vláknina (4,1 g) pomáha sýtosti a regulácii cukru v krvi. Taro tiež obsahuje vitamín E (2,38 mg), vitamín B6 (0,283 mg) a mangán (0,383 mg). Je hypoalergénne a často sa odporúča ako prvé tvrdé jedlo pre deti.

Ako sa taro porovnáva so zemiakmi a sladkými zemiakmi?

Taro má viac kalórií (112 vs 77/86 kcal) a sacharidov (26,5 vs 17,5/20,1 g) než bežné či sladké zemiaky. Má však viac vlákniny (4,1 vs 2,1/3,0 g) a výrazne viac draslíka (591 vs 425/337 mg). Sladké zemiaky vynikajú vitamínom A (709 vs 4 µg RAE). Zemiak má viac bielkovín (2,1 vs 1,5 g). Unikátnou výhodou taro je rezistentný škrob a hypoalergénnosť — patrí k najbezpečnejším škrobom pre ľudí s potravinovými citlivosťami.

Ako sa taro pripravuje?

Taro sa musí vždy variť — surové obsahuje kryštály oxalátu vápenatého, ktoré dráždia ústa a hrdlo. Bežné prípravy: varené a tlačené (ako zemiaky), dusené, pečené, vyprážané na chipsy alebo spracované na poi (havajská tradičná pasta). V ázijskej kuchyni sa používa v bubble tea, dezertoch a slaných jedlách s kokosovým kari. Pri lúpaní použi rukavice ak máš citlivú pokožku. Var 20-30 minút do mäkkosti.

Je taro vhodné pre ľudí s alergiami na jedlo?

Áno — taro je jedna z najhypoalergénnejších potravín. Je prirodzene bezlepková, bez obilnín, orechov a mliečnych výrobkov. Alergia na taro je extrémne vzácna. To z neho robí výborný zdroj sacharidov pri eliminačných diétach a pre ľudí s viacerými potravinovými precitlivenosťami.

Porovnanie s podobnými potravinami

Porcia kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky
Taro 112 1.5g 26.5g 0.2g
Batát (sladký zemiak) 86 1.57g 20.12g 0.05g
Zemiak 77 2.05g 17.49g 0.09g
Plantain 122 1.3g 31.89g 0.35g

na 100g

Koreň taro má 112 kcal na 100 g s 26,5 g sacharidov, 4,1 g vlákniny a 591 mg draslíka (13 % DV). Bohatý na rezistentný škrob pre zdravie čriev. Hypoalergénna, bezlepková škrobová zelenina.

Sleduj kalórie s AI

Odfoť jedlo na kuchynskej váhe. AI prečíta hmotnosť, rozpozná jedlo a vypočíta presné kalórie a makrá za sekundy.