Kuinka paljon kaloreita kanttarellissa on? Ravintosisältö ja makrot
100 g kanttarelleja sisältää 32 kaloria
Proteiini 1.5g · Hiilihydraatit 6.9g · Rasva 0.5g
Kanttarellit ovat Euroopan arvostetuimpia villieniä — kultaisia, suppilomaisia sieniä, joita poimitaan metsistä kaikkialla Pohjoismaissa ja Keski-Euroopassa. Vain 32 kcal per 100 g, kanttarellit ovat erittäin vähäkalorisesti samalla kun ne ovat yksi harvoista kasviperäisistä D-vitamiinin lähteistä (5,3 mcg per 100 g, noin 26 % päiväannoksesta). Ne erottuvat myös korkeasta kaliumpitoisuudestaan (506 mg) ja rautapitoisuudestaan (3,47 mg). Sesonki on heinäkuusta lokakuuhun. Tuoreet kanttarellit sisältävät noin 90 % vettä.
134 kJ · per 100g · Vesi: 89.85 g
Kalorilaskuri: Kanttarelli
100 g kanttarellin sisältää 32 kcal
Kalorit annoskoon mukaan
| Annos | Kalorit | Proteiini | Hiilihydraatit | Rasva |
|---|---|---|---|---|
| 1 kupillinen (54 g) | 17 kcal | 0.8g | 3.7g | 0.3g |
| 100 grammaa | 32 kcal | 1.5g | 6.9g | 0.5g |
Kanttarelli — Ravintoarvot
| Kanttarelli | per 100g |
|---|---|
| Kalorit | 32 kcal |
| Proteiini | 1.49 g |
| Rasva | 0.53 g |
| Hiilihydraatit | 6.86 g |
| Kuitu | 3.8 g |
| Sokeri | 1.16 g |
| Natrium | 9 mg |
| Kalium | 506 mg |
| Kalsium | 15 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Fosfori | 57 mg |
| Rauta | 3.47 mg |
| Sinkki | 0.71 mg |
| Mangaani | 0.286 mg |
| Seleeni | 2.2 mcg |
| Tiamiini (B1) | 0.015 mg |
| Riboflaviini (B2) | 0.215 mg |
| Niasiini (B3) | 4.085 mg |
| B6-vitamiini | 0.044 mg |
| Folaatti | 2 mcg |
| D-vitamiini | 5.3 mcg |
| Vesi | 89.85 g |
Lähde: USDA FoodData Central (FDC ID: 168422) · Tiedot vahvistettu: syyskuu 2026
Variaatiot
Tuoreet kanttarellit (raakana)
32 kaloria per 100 g. Hienostunut pippurisen-aprikoosimainen maku. Sesonki heinäkuusta lokakuuhun. Parasta käyttää 2-3 päivän sisällä poiminnasta. Säilytä paperipussissa jääkaapissa, ei koskaan muovissa (ne hikoilevat ja pilaantuvat nopeasti).
Kuivatut kanttarellit
Kuivatut kanttarellit ovat huomattavasti kaloripitoisempia per 100 g veden poistumisen vuoksi — noin 10-kertainen ravintoaineiden ja kaloreiden pitoisuus. Niillä on intensiivinen, tiivistetty maku ja ne sopivat erinomaisesti keittoihin, risottoon ja kastikkeisiin. Liota lämpimässä vedessä 20-30 minuuttia ennen valmistusta. Pieni määrä riittää pitkälle.
Säilykekanttarellit
Säilykekanttarellien kaloripitoisuus on samankaltainen kuin tuoreilla, mutta tyypillisesti korkeampi natriumpitoisuus suolaliemesta. Rakenne on pehmeämpi ja maku vähemmän intensiivinen verrattuna tuoreisiin tai kuivattuihin. Kätevän ympärivu otinen vaihtoehto, kun tuoreita kanttarelleja ei ole saatavilla. Valuta ja huuhtele ennen käyttöä natriumin vähentämiseksi.
Ravitsemusperspektiivit
Painonpudotukseen
Kanttarellit ovat erinomaisia painonpudotukseen vain 32 kcal per 100 g ja 3,8 g kuitua. Lähes 90 % vesipitoisuus tekee niistä erittäin kylläisiä suhteessa kalorimääräänsä. Vain 1,16 g sokeria ja 6,86 g hiilihydraatteja yhteensä tuovat aterioihin kylläistä volyymiä ilman merkittäviä kaloreita. Täysi kupillinen (54 g) sisältää vain 17 kcal — käytä niitä runsaasti munakkaissa, salaateissa ja wokeissa.
Urheilusuoritukseen
Kanttarellit tarjoavat arvokkaita mikroravinteita urheilijoille alhaisesta kaloritiheydestään huolimatta. Ne antavat 506 mg kaliumia per 100 g (tärkeä lihastoiminnalle ja elektrolyyttitasapainolle), 3,47 mg rautaa (19 % DV — tukee hapenkuljetusta), 4,085 mg niasiinia (26 % DV — energia-aineenvaihdunta) ja 5,3 mcg D-vitamiinia (26 % DV — tukee luuston ja lihasten terveyttä). Korkea vesi- ja kuitupitoisuus tekee niistä hyvän pohjan palautumisaterioille.
Ketolle
Kanttarellit ovat erinomaisia ketolle vain 3,06 g nettohiilihydraattia per 100 g (6,86 g hiilihydraatteja yhteensä miinus 3,8 g kuitua). Runsas 150 g annos sisältää vain 4,6 g nettoa — helposti minkä tahansa ketobudjetin sisällä. Ne sisältävät 1,16 g sokeria ja 0,53 g rasvaa per 100 g. Yhdistä ne voin, kerman tai juuston kanssa rasvan lisäämiseksi. Kanttarellimunakkaat ja kermakastikkeet ovat klassisia ketoystävällisiä valmistustapoja.
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka paljon kaloreita kanttarellissa on?
Tuoreissa kanttarelleissa on 32 kaloria per 100 g. Kupillinen kanttarelleja (54 g) sisältää noin 17 kaloria. Ne ovat kaikkein vähäkalorisimpien elintarvikkeiden joukossa, verrattavissa herkkusieniin (22 kcal) ja vähäkalorisempia kuin useimmat vihannekset. Niiden kaloritiheys on erittäin alhainen lähes 90 % vesipitoisuuden ansiosta.
Ovatko kanttarellit ketoystävällisiä?
Kanttarelleissa on 6,86 g hiilihydraatteja yhteensä miinus 3,8 g kuitua = 3,06 g nettohiilihydraattia per 100 g — erinomaista ketolle. Täysi kupillinen (54 g) sisältää vain noin 1,7 g nettoa. Yhdistettynä vähäiseen rasvaan ja kohtalaiseen proteiiniin kanttarellit sopivat keto-ruokavalioon helposti.
Ovatko kanttarellit hyvä D-vitamiinin lähde?
Kyllä — kanttarellit ovat yksi parhaista kasviperäisistä D-vitamiinin lähteistä. Ne sisältävät 5,3 mcg (212 IU) per 100 g, mikä on noin 26 % päiväannoksesta. Tämä on poikkeuksellista, koska D-vitamiinia löytyy lähes yksinomaan eläinperäisistä elintarvikkeista (rasvainen kala, munat) ja auringonvalosta. Kasvissyöjille ja vegaaneille kanttarellit ovat arvokas ravintolähde tälle tärkeälle ravintoaineelle.
Kanttarelli vs herkkutatti — mikä on ero?
Molemmat ovat arvostettuja villieniä, mutta ne eroavat maussa ja ravintosisällössä. Kanttarellit (32 kcal, 1,49 g proteiinia, 6,86 g hiilihydraatteja) ovat maultaan hienostuneita, pippurisen-aprikoosimaisia. Herkkutatit (26 kcal, 3,09 g proteiinia, 4,28 g hiilihydraatteja) ovat syvemmän maanläheisiä ja pähkinäisiä ja sisältävät enemmän proteiinia. Kanttarellit ovat rikkaampia D-vitamiinista ja kaliumista, kun taas herkkutatit tarjoavat enemmän proteiinia per kalori.
Miten kanttarellit valmistetaan?
Kanttarellit ovat parhaimmillaan voissa tai öljyssä paistettuna keskilämpötilassa kultaisiksi — noin 5-7 minuuttia. Älä pese niitä veden alla (ne imevät sitä kuin sieni); pyyhi sen sijaan lika pois pehmeällä harjalla tai kostealla liinalla. Klassisia valmistustapoja ovat kanttarellirisotto, kermakastike pastalle, munakokkeli kanttarelleilla tai yksinkertaisesti paahtoleivän päällä.
Mitkä ovat kanttarellien ravintohyödyt?
Kanttarellit ovat vaikuttavan ravintorikkaita alhaiseen kalorimääräänsä nähden. Per 100 g ne tarjoavat 5,3 mcg D-vitamiinia (26 % DV — harvinaista kasviruoissa), 506 mg kaliumia (painoon suhteutettuna enemmän kuin banaani), 3,47 mg rautaa (19 % DV), 4,085 mg niasiinia (26 % DV) ja 3,8 g kuitua. Ne sisältävät myös 57 mg fosforia, 13 mg magnesiumia ja 0,71 mg sinkkiä. Kaikki tämä vain 32 kalorissa.
Vertailu samankaltaisiin ruokiin
| Annos | kcal | Proteiini | Hiilihydraatit | Rasva |
|---|---|---|---|---|
| Kanttarelli | 32 | 1.49g | 6.86g | 0.53g |
| Herkkutatti | 26 | 3.09g | 4.28g | 0.34g |
| Osterivinokas | 33 | 3.31g | 6.09g | 0.41g |
| Shiitake | 34 | 2.24g | 6.79g | 0.49g |
| Sienet (valkoinen herkkusieni) | 22 | 3.09g | 3.26g | 0.34g |
per 100g
32 kcal per 100 g, kanttarelleissa on hieman enemmän kaloreita kuin herkkusienissä (22 kcal) mutta vähemmän kuin shiitakessa (34 kcal). Niiden merkittävin etu on D-vitamiini — 5,3 mcg per 100 g — sekä 506 mg kaliumia, mikä ylittää jopa banaanit painoltaan.