Kolik kalorií mají těstoviny? Výživové hodnoty a makra
Porce vařených těstovin (140 g) má 220 kalorií
Bílkoviny 8.1g · Sacharidy 42.8g · Tuky 1.3g
Těstoviny jsou jedním z nejrozšířenějších jídel na světě — rychlé, všestranné a oblíbené v každé kuchyni. Ať už vaříš špagety, sleduješ makra nebo porovnáváš bílé a celozrnné, přesné výživové hodnoty jsou důležité. Zde je vše, co potřebuješ vědět o kaloriích a makrech v těstovinách, na základě dat USDA. Vařené těstoviny obsahují přibližně 62 % vody.
657 kJ · na 100g · Voda: 62.13 g
Kalkulačka kalorií: Těstoviny (vařené)
140 g těstovin obsahuje 220 kcal
Kalorie podle velikosti porce
| Porce | Kalorie | Bílkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| 1 porce (140 g) | 220 kcal | 8.1g | 42.8g | 1.3g |
| 1 velká porce (200 g) | 314 kcal | 11.6g | 61.2g | 1.9g |
| 100 gramů | 157 kcal | 5.8g | 30.6g | 0.9g |
Těstoviny (vařené) — Výživové hodnoty
| Těstoviny (vařené) | na 100g |
|---|---|
| Kalorie | 157 kcal |
| Bílkoviny | 5.8 g |
| Tuky | 0.93 g |
| Sacharidy | 30.59 g |
| Nasycené tuky | 0.176 g |
| Mononenasycené tuky | 0.131 g |
| Polynenasycené tuky | 0.326 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Vláknina | 1.8 g |
| Cukr | 0.56 g |
| Sodík | 131 mg |
| Draslík | 44 mg |
| Vápník | 7 mg |
| Hořčík | 18 mg |
| Fosfor | 58 mg |
| Železo | 1.28 mg |
| Zinek | 0.51 mg |
| Mangan | 0.322 mg |
| Selen | 26.4 mcg |
| Vitamín A | 0 mcg |
| Vitamín C | 0 mg |
| Thiamin (B1) | 0.274 mg |
| Riboflavin (B2) | 0.136 mg |
| Niacin (B3) | 1.69 mg |
| Vitamín B6 | 0.049 mg |
| Folát | 73 mcg |
| Vitamín E | 0.06 mg |
| Voda | 62.13 g |
Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 169751) · Data ověřena: září 2026
Varianty
Celozrnné těstoviny (vařené)
124 kcal na 100 g — méně než bílé (157 kcal). Více vlákniny (3,9 g vs 1,8 g), nižší glykemický index. Podobné bílkoviny (5,3 g). Výživově lepší volba na kontrolu hmotnosti.
Suché těstoviny
371 kcal na 100 g — 2,4x více než vařené, protože neobsahují vodu. Bílkoviny 13 g, sacharidy 74,7 g na 100 g. Asi 75 g suchých = 177 g vařených. Zkontroluj, zda tvoje sledování používá suchou nebo vařenou hmotnost.
Dietní perspektivy
Pro hubnutí
Se 157 kcal na 100 g (vařená) je pasta umírněný zdroj kalorií. Obsahuje 30,6 g sacharidů, 5,8 g bílkovin a 0,9 g tuku na 100 g. Vláknina: 1,8 g na 100 g. Typická porce (~200 g vařené, ~314 kcal) je vydatná už bez omáčky. Kontrola porcí je klíčová — použij kuchyňskou váhu, neodhaduj. Vychladlá uvařená pasta vytváří rezistentní škrob, který snižuje efektivní kalorie.
Pro sportovní výkon
Vařená pasta patří k nejlepším jídlům na carb-loading — 30,6 g sacharidů na 100 g, tedy 78 % kalorií ze sacharidů. Porce (~200 g) dodá přibližně 61 g sacharidů na doplnění glykogenu. Nízký obsah tuku (0,9 g) znamená rychlé trávení. Klasická večeře před maratonem, a má to svůj důvod — komplexní sacharidy uvolňují energii postupně.
Pro keto
S ketogenní dietou není slučitelná. Vařené těstoviny obsahují 28,8 g čistých sacharidů na 100 g (30,6 g celkových sacharidů minus 1,8 g vlákniny). Běžná porce (~200 g) má přibližně 57,6 g čistých sacharidů — daleko nad jakýmkoli denním keto limitem. Oblíbené keto náhrady těstovin jsou cuketové nudle nebo nudle shirataki.
Často kladené otázky
Kolik kalorií mají těstoviny?
Porce vařených těstovin (140 g, asi 1 šálek) obsahuje přibližně 220 kalorií. Vařené těstoviny mají 157 kalorií na 100 g. Velká porce (200 g) má asi 314 kalorií. Tato čísla jsou pro samotné těstoviny bez omáčky — přidání omáčky, sýru nebo oleje může kalorie zdvojnásobit.
Kolik sacharidů mají těstoviny?
Vařené těstoviny obsahují 30,59 g sacharidů na 100 g, z čehož 0,56 g tvoří cukr a 1,8 g vláknina. Porce (140 g) má asi 42,8 g sacharidů. Těstoviny jsou významným zdrojem sacharidů — nevhodné pro keto nebo velmi nízkosacharidové diety.
Jsou těstoviny vhodné na hubnutí?
Těstoviny mají špatnou pověst, ale samotné vařené jsou se 157 kcal na 100 g někde uprostřed — mají míň než chléb (252 kcal), i když víc než rýže (130 kcal). Problém je velikost porce a to, co se na ně dává. Rozumná porce 140 g (220 kcal) se zeleninou a libovou bílkovinou dá vyvážené jídlo. Hlídej porce a vyhni se smetanovým omáčkám.
Vařené vs suché těstoviny — jaký je rozdíl?
Vařené: 157 kcal na 100 g (62 % vody). Suché: ~371 kcal na 100 g (10 % vody). Vaření přibližně 2,4krát zvýší hmotnost: 75 g suchých se stane ~177 g vařených. Celkové kalorie jsou stejné — vaření jen přidává vodu. Etikety obvykle ukazují SUCHÉ hodnoty, takže pozor při počítání.
Celozrnné vs bílé těstoviny — jaký je rozdíl?
Bílé (vařené): 157 kcal, 1,8 g vlákniny, 5,8 g bílkovin na 100 g. Celozrnné (vařené): ~124 kcal, 3,9 g vlákniny, 5,3 g bílkovin na 100 g. Celozrnné mají 2x více vlákniny, méně kalorií a nižší glykemický index. Výživově jsou lepší, i když mají trochu jinou texturu a chuť.
Kolik bílkovin mají těstoviny?
Vařené těstoviny mají 5,8 g bílkovin na 100 g. Jedna porce (140 g) dodá asi 8,1 g bílkovin. Hlavní zdroj bílkovin to sice není, ale těstoviny jich přidají smysluplné množství, když je zkombinuješ s masem, sýrem nebo luštěninami. Celozrnné těstoviny mají bílkovin o něco méně (5,3 g na 100 g).
Srovnání s podobnými potravinami
| Porce | kcal | Bílkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| Těstoviny (vařené) | 157 | 5.8g | 30.59g | 0.93g |
| Rýže (bílá, vařená) | 130 | 2.69g | 28.2g | 0.28g |
| Chléb (celozrnný) | 252 | 12.45g | 42.71g | 3.5g |
| Brambory (vařené) | 86 | 1.71g | 20.01g | 0.1g |
| Ovesná kaše | 71 | 2.54g | 12g | 1.52g |
na 100g
Vařené těstoviny obsahují 157 kcal na 100 g — více než rýže (130 kcal) a brambory (86 kcal), ale méně než chléb (252 kcal). Porce (140 g, 220 kcal) je přiměřený sacharidový základ. Omáčka a přídavky obvykle přidávají více kalorií než samotné těstoviny.