Zpět na kalorické tabulky

Kolik kalorií má bramborová kaše? Výživové hodnoty a makra

Šálek bramborové kaše (210 g) má 237 kalorií

Bílkoviny 3,9 g · Sacharidy 35,3 g · Tuky 8,9 g

Bramborová kaše je klasická příloha plná pohodlí — krémová, bohatá a sytá. Se 113 kcal na 100 g je výrazně kaloričtější než obyčejný vařený brambor (77 kcal), a to kvůli přidanému máslu a plnotučnému mléku. Mléčné produkty jí dodávají hladkou, krémovou texturu, ale také zvyšují obsah tuku z 0,1 g na 4,22 g na 100 g. Stále je slušným zdrojem vitamínu B6 (0,222 mg) a obsahuje draslík (284 mg). Bramborová kaše obsahuje přibližně 76 % vody.

113 kcal

473 kJ · na 100 g · Voda: 75,61 g

Ilustrace: Bramborová kaše (s máslem a mlékem)
1,86 g Bílkoviny
16,81 g Sacharidy
4,22 g Tuky
Bílkoviny
1,86 g
Sacharidy
16,81 g
Tuky
4,22 g

Kalkulačka kalorií: Bramborová kaše (s máslem a mlékem)

210 g

210 g bramborové kaše obsahuje 237 kcal

Bílkoviny 3,9 g Sacharidy 35,3 g Tuky 8,9 g

Kalorie podle velikosti porce

Porce Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky
1 šálek (210 g) 237 kcal 3,9 g 35,3 g 8,9 g
1/2 šálku (105 g) 119 kcal 2 g 17,7 g 4,4 g
100 gramů 113 kcal 1,9 g 16,8 g 4,2 g

Vyfoť jídlo — AI spočítá kalorie za tebe.

Bramborová kaše (s máslem a mlékem) — Výživové hodnoty

Bramborová kaše (s máslem a mlékem) na 100 g
Kalorie 113 kcal
Bílkoviny 1,86 g
Tuky 4,22 g
Sacharidy 16,81 g
Nasycené tuky 2,61 g
Mononenasycené tuky 1,07 g
Polynenasycené tuky 0,199 g
Cholesterol 11 mg
Vláknina 1,5 g
Cukr 1,43 g
Sodík 317 mg
Draslík 284 mg
Vápník 24 mg
Hořčík 18 mg
Fosfor 45 mg
Železo 0,26 mg
Zinek 0,27 mg
Mangan 0,114 mg
Selen 0,8 mcg
Vitamín A 38 mcg
Vitamín C 6 mg
Thiamin (B1) 0,086 mg
Riboflavin (B2) 0,041 mg
Niacin (B3) 1,07 mg
Vitamín B6 0,222 mg
Folát 8 mcg
Vitamín B12 0,07 mcg
Vitamín D 0,2 mcg
Vitamín E 0,12 mg
Vitamín K 2 mcg
Voda 75,61 g

Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 168555) · Data ověřena: září 2026

Kolik kalorií má bramborová kaše? 113 kcal (473 kJ) na 100 g: Bílkoviny 1,86 g, Sacharidy 16,81 g, Tuky 4,22 g (USDA FoodData Central)
Bramborová kaše (s máslem a mlékem) — 113 kcal / 100 g

Varianty

Domácí s máslem a plnotučným mlékem (výchozí)

113 kcal na 100 g. Klasický recept s plnotučným mlékem a máslem. Tuk 4,22 g, nasycený tuk 2,61 g. Krémová textura, bohatá chuť. Toto je referenční příprava USDA (FDC 168555).

Instantní (rekonstituované)

~97 kcal na 100 g (odhad). Vyrobené ze sušených bramborových vloček s vodou a margarínem. Méně bohaté než domácí — méně tuku, mdlejší chuť. Často obohacené vitamíny. Pohodlné, ale méně uspokojivá textura.

Plně naložené (extra máslo, zakysaná smetana, sýr)

~170 kcal na 100 g (odhad). Požitkářská verze s extra máslem, zakysanou smetanou, čedarem a někdy kousky slaniny. Obsah tuku může přesáhnout 10 g na 100 g. Asi o 50 % více kalorií než standardní kaše. Příloha, která kaloricky soupeří s hlavním jídlem.

Dietní perspektivy

Pro hubnutí

Šálek bramborové kaše (210 g) má 237 kcal — umírněné, ale máslo a mléko přidávají výrazné kalorie oproti obyčejnému vařenému bramboru (77 kcal/100 g = 162 kcal na šálek). Bramborová kaše nemá takovou sytost jako celý pečený brambor, protože hladká textura obchází signály žvýkání. Obyčejné vařené brambory jsou na 1. místě v indexu sytosti, ale rozmačkání s máslem tuto výhodu snižuje. Na hubnutí je lepší pečený brambor se slupkou — více vlákniny, lepší sytost. Pokud jíš kaši, použij odtučněné mléko a vynechej máslo, čímž snížíš kalorie na asi 85 kcal/100 g.

Pro sportovní výkon

Dobrý zdroj sacharidů s 16,81 g/100 g — šálek poskytuje 35 g sacharidů. Draslík (284 mg/100 g) a vitamín B6 (0,222 mg) podporují regeneraci po cvičení. Nízký obsah bílkovin (1,86 g) znamená, že ho musíš kombinovat s masem nebo jiným zdrojem bílkovin. Solidní jídlo po tréninku, když ho zkombinuješ s kuřecím masem nebo rybou. Hladká textura ho činí rychle stravitelným, což je užitečné v okně doplňování energie po cvičení.

Pro keto

NEVHODNÉ na keto — 15,3 g čistých sacharidů na 100 g (16,81 g sacharidů minus 1,5 g vlákniny). Šálek (210 g) má asi 32 g čistých sacharidů, což prorazí většinu denních keto limitů. I poloviční šálek poskytuje asi 16 g čistých sacharidů. Brambory jsou jednou z nejvyšších sacharidových zelenin. Klasickou keto náhradou je květákové pyré — asi 3 g čistých sacharidů na 100 g s podobnou krémovou texturou při přípravě s máslem a smetanou. Můžeš také přidat krémový sýr nebo pečený česnek do květákového pyré pro větší bohatost.

Často kladené otázky

Kolik kalorií má bramborová kaše?

Šálek domácí bramborové kaše s máslem a plnotučným mlékem (210 g) má asi 237 kalorií. Na 100 g je to 113 kcal. Poloviční šálek (105 g) má asi 119 kcal. Kalorie pocházejí zejména ze sacharidů (16,81 g) a tuků (4,22 g) — máslo a mléko přidávají výrazně více kalorií oproti obyčejnému vařenému bramboru (77 kcal/100 g).

Kolik sacharidů má bramborová kaše?

Na 100 g má bramborová kaše 16,81 g sacharidů, včetně 1,5 g vlákniny a 1,43 g cukru. Šálek (210 g) obsahuje asi 35 g sacharidů. To je ve skutečnosti méně sacharidů na 100 g než obyčejný vařený brambor (20 g), protože přidané máslo a mléko ředí obsah škrobu.

Je bramborová kaše zdravá?

Bramborová kaše poskytuje draslík (284 mg/100 g), vitamín B6 a vitamín C (6 mg). Přidané máslo a mléko však zvyšují kalorie a nasycený tuk (2,61 g/100 g). Pro zdravější verzi použij odtučněné mléko a vynechej máslo — tím snížíš kalorie na přibližně 85 kcal/100 g a zachováš krémovou texturu. Pečený česnek nebo bylinky dodají chuť bez extra kalorií.

Bramborová kaše vs pečený brambor — co má méně kalorií?

Pečený brambor se slupkou má asi 93 kcal na 100 g, zatímco bramborová kaše má 113 kcal na 100 g — o 22 % více. Rozdíl pochází výhradně z másla a mléka v kaši. Obyčejný pečený brambor má také více vlákniny (2,1 g vs 1,5 g) a méně nasyceného tuku (0,04 g vs 2,61 g). Pro méně kalorií a více živin vyhrává pečený brambor.

Je bramborová kaše vhodná na hubnutí?

Bramborová kaše je střední volba — šálek (210 g) má 237 kcal. Hladká textura obchází signály žvýkání, které pomáhají se sytostí, takže je snazší se přejíst oproti celému pečenému bramboru. Obyčejné vařené brambory jsou na 1. místě v indexu sytosti, ale rozmačkání s máslem tuto výhodu snižuje. Na hubnutí je lepší pečený brambor se slupkou — více vlákniny, lepší sytost, méně kalorií.

Je bramborová kaše vhodná na keto dietu?

Ne — bramborová kaše má 15,3 g čistých sacharidů na 100 g (16,81 g sacharidů minus 1,5 g vlákniny). Šálek (210 g) má asi 32 g čistých sacharidů, což přesahuje většinu denních keto limitů. I poloviční šálek má asi 16 g čistých sacharidů. Klasickou keto náhradou je květákové pyré — asi 3 g čistých sacharidů na 100 g s podobnou krémovou texturou s máslem a smetanou.

Srovnání s podobnými potravinami

Porce kcal Bílkoviny Sacharidy Tuky
Bramborová kaše (s máslem a mlékem) 113 1,86 g 16,81 g 4,22 g
Brambory (vařené) 86 1,71 g 20,01 g 0,1 g
Hranolky (restaurační) 289 3,49 g 37,2 g 14,04 g
Batát (sladký brambor) 86 1,57 g 20,12 g 0,05 g
Hash brown (bramborové placky) 265 3 g 35,11 g 12,52 g

na 100 g

Na 100 g je bramborová kaše (113 kcal) mezi obyčejným vařeným bramborem (77 kcal) a hranolkami (289 kcal). Přidané máslo a mléko zvyšují kalorie o 47 % oproti vařenému, ale stále je to výrazně méně než smažené přípravy.

Sleduj kalorie s AI

Vyfoť jídlo na kuchyňské váze. AI přečte hmotnost, rozpozná jídlo a vypočítá přesné kalorie a makra za pár sekund.