Zpět na kalorické tabulky

Kolik kalorií mají cereálie? Výživové hodnoty a makra

Porce cereálií (30 g) má 115 kalorií

Bílkoviny 1,8 g · Sacharidy 26,4 g · Tuky 0,3 g

Cereálie (corn flakes) patří mezi nejpopulárnější snídaňová jídla na světě — 384 kcal na 100 g s extrémně vysokým obsahem sacharidů 88,0 g na 100 g a velmi nízkým obsahem tuků jen 0,91 g. Co dělá corn flakes nutričně zajímavými, je silná fortifikace — 714 mcg kyseliny listové (179 % DV), 1,91 mg vitamínu B6 a 65 mg vitamínu C na 100 g. Většina lidí jí cereálie s mlékem, které přidá bílkoviny a vápník, jež samotné corn flakes postrádají. Corn flakes obsahují jen asi 3 % vody, což z nich dělá jedno z nejsušších jídel.

384 kcal

1607 kJ · na 100 g · Voda: 3,31 g

Ilustrace: Cereálie (corn flakes)
5,9 g Bílkoviny
88 g Sacharidy
0,91 g Tuky
Bílkoviny
5,9 g
Sacharidy
88 g
Tuky
0,91 g

Kalkulačka kalorií: Cereálie (corn flakes)

30 g

30 g cereálií obsahuje 115 kcal

Bílkoviny 1,8 g Sacharidy 26,4 g Tuky 0,3 g

Kalorie podle velikosti porce

Porce Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky
1 porce nasucho (30 g) 115 kcal 1,8 g 26,4 g 0,3 g
1 miska s mlékem (30 g cereálií + 125 ml mléka) 115 kcal 1,8 g 26,4 g 0,3 g
100 gramů 384 kcal 5,9 g 88 g 0,9 g

Vyfoť jídlo — AI spočítá kalorie za tebe.

Cereálie (corn flakes) — Výživové hodnoty

Cereálie (corn flakes) na 100 g
Kalorie 384 kcal
Bílkoviny 5,9 g
Tuky 0,91 g
Sacharidy 88 g
Nasycené tuky 0,227 g
Mononenasycené tuky 0,107 g
Polynenasycené tuky 0,293 g
Cholesterol 0 mg
Vláknina 2,7 g
Cukr 7,84 g
Sodík 571 mg
Draslík 107 mg
Vápník 2 mg
Hořčík 7 mg
Fosfor 33 mg
Železo 19,4 mg
Zinek 0,2 mg
Mangan 0,095 mg
Selen 2,2 mcg
Vitamín A 981 mcg
Vitamín C 65 mg
Thiamin (B1) 4,48 mg
Riboflavin (B2) 1,74 mg
Niacin (B3) 21,03 mg
Vitamín B6 1,91 mg
Folát 714 mcg
Vitamín B12 5,36 mcg
Vitamín D 7,1 mcg
Vitamín E 0,02 mg
Voda 3,31 g

Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 174648) · Data ověřena: září 2026

Kolik kalorií mají cereálie? 384 kcal (1607 kJ) na 100 g: Bílkoviny 5,9 g, Sacharidy 88 g, Tuky 0,91 g (USDA FoodData Central)
Cereálie (corn flakes) — 384 kcal / 100 g

Varianty

Corn flakes (výchozí)

384 kcal, 5,88 g bílkovin, 0,91 g tuků, 88,0 g sacharidů na 100 g. Obyčejné opražené corn flakes — klasické snídaňové cereálie. Velmi nízký obsah tuku a střední obsah cukru (7,84 g na 100 g). Silně fortifikované kyselinou listovou, B6 a vitamínem C. Nejlepší v kombinaci s mlékem pro kompletnější nutriční profil.

S cukrovou polevou

Asi 412 kcal na 100 g. Corn flakes s cukrovou polevou s asi 35 g cukru na 100 g — téměř 5krát více cukru než obyčejné corn flakes. Poleva přidává kalorie bez přidání vlákniny, bílkovin nebo mikroživin. 30 g porce má asi 124 kcal s 10,5 g cukru. Obzvláště problematické pro dětské snídaně, protože cukrový nárůst vede k dopolednímu útlumu.

Otrubové lupínky

Asi 340 kcal na 100 g. Vyrobené z pšeničných otrub, tyto lupínky mají výrazně více vlákniny (18 g na 100 g oproti 2,7 g v corn flakes) — což je dělá mnohem sytějšími. Stále fortifikované vitamíny. Lepší volba, pokud chceš cereálie, ale potřebuješ větší sytost. Asi 62 g čistých sacharidů na 100 g.

Dietní perspektivy

Pro hubnutí

Suchá porce cereálií (30 g) má 115 kcal — zdá se to málo. Ale přidej plnotučné mléko (125 ml, +76 kcal) a tvoje miska dosáhne 191 kcal. Skutečný problém: cereálie mají velmi málo bílkovin (5,88 g na 100 g) a vlákniny (2,7 g), takže dostaneš hlad rychle. Většina lidí sní 2 misky bez vážení. Suché ovesné vločky mají 13,2 g bílkovin a 10,1 g vlákniny na 100 g oproti 5,88 g a 2,7 g u kukuřičných lupínků. Pokud preferuješ cereálie, zvol si otrubové lupínky pro více vlákniny.

Pro sportovní výkon

Cereálie jsou silně fortifikované — vynikající kyselina listová (714 mcg, 179 % DV), B6 (1,91 mg) a vitamín C (65 mg) na 100 g. Rychlé sacharidy (88,0 g na 100 g) z nich dělají rychlý zdroj energie před tréninkem. Ale velmi málo bílkovin (5,88 g), proto kombinuj s mlékem a případně banánem pro kompletnější jídlo před tréninkem. Lepší na rychlou energii před krátkými tréninky než na dlouhodobý výkon. Po tréninku je ovesná kaše nebo granola s řeckým jogurtem lepší volba na regeneraci.

Pro keto

NENÍ vhodné na keto — 85,3 g čistých sacharidů na 100 g (88,0 g sacharidů minus 2,7 g vlákniny). I malá 30 g porce má 25,6 g čistých sacharidů, což překračuje striktní keto limit 20 g denně. Cereálie patří mezi jídla s nejvyšším obsahem sacharidů vůbec. Žádné keto verze tradičních cereálií neexistují. Alternativy: hrst ořechů (mandle, pekanové) jako cereálie s neslazeným mandlovým mlékem, nebo drcené vepřové kůrky (0 g sacharidů) pro křupavou snídaňovou možnost.

Často kladené otázky

Kolik kalorií má miska cereálií?

Standardní suchá porce corn flakes (30 g) má 115 kcal. Ale nikdo nejí cereálie nasucho — přidej 125 ml plnotučného mléka (+76 kcal) a tvoje miska má celkem asi 191 kcal. S polotučným mlékem je to kolem 178 kcal. Většina lidí nasype víc než 30 g bez vážení — naházenou misku je snadno 50–60 g cereálií (192–230 kcal nasucho), což s mlékem posouvá celkový příjem na 270–310 kcal.

Kolik sacharidů mají cereálie?

Corn flakes mají 88,0 g sacharidů na 100 g — jeden z nejvyšších poměrů sacharidů k hmotnosti ze všech jídel. 30 g porce dodá 26,4 g sacharidů, s pouhými 2,7 g vlákniny na 100 g (0,8 g na porci). To znamená 25,6 g čistých sacharidů na porci. Sacharidy pocházejí téměř výhradně z rafinovaného kukuřičného škrobu, který se tráví velmi rychle a způsobuje prudký nárůst cukru v krvi.

Jsou cereálie zdravé?

Corn flakes jsou silně fortifikované, takže poskytují vynikající hladiny kyseliny listové (714 mcg, 179 % DV), vitamínu B6 (1,91 mg) a vitamínu C (65 mg) na 100 g. Ale mají velmi málo bílkovin (5,9 g), vlákniny (2,7 g) a zdravých tuků (0,91 g). Vysoký glykemický index (GI ~81) znamená rychlý energetický nárůst a následný pokles. Pro zdravější snídani má ovesná kaše výrazně méně kalorií (71 kcal na 100 g vařené oproti 384) a na kalorii více vlákniny i bílkovin — 1,7 g a 2,54 g v těch 71 kcal oproti 2,7 g a 5,9 g v 384.

Cereálie vs ovesná kaše — co je zdravější?

Ovesná kaše je výrazně zdravější. Vařená ovesná kaše má 71 kcal na 100 g oproti 384 kcal suchých cereálií (není to přímé srovnání, protože oves absorbuje vodu). Ale i při srovnání suchých forem: oves má 13,2 g bílkovin oproti 5,9 g corn flakes, 10,1 g vlákniny oproti 2,7 g a mnohem nižší glykemický index (~55 oproti ~81). Oves má také více hořčíku, železa a zinku. Corn flakes vyhrávají pouze ve fortifikovaných vitamínech (kyselina listová, B6, C).

Kolik kalorií mají cereálie s mlékem?

30 g porce corn flakes (115 kcal) se 125 ml plnotučného mléka (76 kcal) má celkem asi 191 kcal. S polotučným mlékem: 178 kcal. S odtučněným mlékem: 158 kcal. S neslazeným mandlovým mlékem (13 kcal na 100 ml): asi 131 kcal. Mléko přidá 4–5 g bílkovin, čímž se jídlo stává o něco vyváženějším. Pokud přidáš lžíci cukru (48 kcal), celkový počet stoupne na 206–239 kcal.

Jsou cereálie vhodné na hubnutí?

Cereálie nejsou ideální na hubnutí. 30 g suchá porce má jen 115 kcal, což vypadá málo — ale poskytuje jen 1,8 g bílkovin a 0,8 g vlákniny, takže budeš mít hlad znovu za 1–2 hodiny. Většina lidí sní dvojnásobnou porci bez vážení. Prudký nárůst cukru v krvi (GI ~81) a následný pokles zvyšuje chutě. Za stejné kalorie ti dvě míchaná vejce (asi 180 kcal) dají 12 g bílkovin a zasytí tě na hodiny. Pokud preferuješ cereálie, zvol si otrubové lupínky (více vlákniny) a važ si porci.

Srovnání s podobnými potravinami

Porce kcal Bílkoviny Sacharidy Tuky
Cereálie (corn flakes) 384 5,9 g 88 g 0,91 g
Ovesná kaše 71 2,54 g 12 g 1,52 g
Granola (domácí) 489 13,67 g 53,88 g 24,31 g
Mléko (plnotučné) 61 3,15 g 4,8 g 3,25 g
Palačinky / Lívance (americké) 227 6,4 g 28,3 g 9,7 g

na 100 g

Na 100 g mají corn flakes 384 kcal s 5,9 g bílkovin, 0,91 g tuků a 88,0 g sacharidů (7,84 g cukru). Ve srovnání s ovesnou kaší (71 kcal vařená) a granolou (489 kcal) jsou cereálie kaloricky uprostřed, ale mají nejvyšší podíl sacharidů a nejméně bílkovin ze běžných snídaňových jídel.

Sleduj kalorie s AI

Vyfoť jídlo na kuchyňské váze. AI přečte hmotnost, rozpozná jídlo a vypočítá přesné kalorie a makra za pár sekund.