Späť na kalorické tabuľky

Koľko kalórií majú cereálie? Nutričné hodnoty a makrá

Porcia cereálií (30 g) má 115 kalórií

Bielkoviny 1,8 g · Sacharidy 26,4 g · Tuky 0,3 g

Cereálie (corn flakes) patria medzi najpopulárnejšie raňajkové jedlá na svete — 384 kcal na 100 g s extrémne vysokým obsahom sacharidov 88,0 g na 100 g a veľmi nízkym obsahom tukov len 0,91 g. Čo robí corn flakes nutrične zaujímavými, je silná fortifikácia — 714 mcg kyseliny listovej (179 % DV), 1,91 mg vitamínu B6 a 65 mg vitamínu C na 100 g. Väčšina ľudí jedáva cereálie s mliekom, čo pridá bielkoviny a vápnik, ktoré samotným corn flakes chýbajú. Corn flakes obsahujú len asi 3 % vody, čo z nich robí jedno z najsuchších jedál.

384 kcal

1607 kJ · na 100 g · Voda: 3,31 g

Ilustrácia: Cereálie (corn flakes)
5,9 g Bielkoviny
88 g Sacharidy
0,91 g Tuky
Bielkoviny
5,9 g
Sacharidy
88 g
Tuky
0,91 g

Kalkulačka kalórií: Cereálie (corn flakes)

30 g

30 g cereálií obsahuje 115 kcal

Bielkoviny 1,8 g Sacharidy 26,4 g Tuky 0,3 g

Kalórie podľa veľkosti porcie

Porcia Kalórie Bielkoviny Sacharidy Tuky
1 porcia nasucho (30 g) 115 kcal 1,8 g 26,4 g 0,3 g
1 miska s mliekom (30 g cereálií + 125 ml mlieka) 115 kcal 1,8 g 26,4 g 0,3 g
100 gramov 384 kcal 5,9 g 88 g 0,9 g

Odfoť jedlo — AI spočíta kalórie za teba.

Cereálie (corn flakes) — Nutričné hodnoty

Cereálie (corn flakes) na 100 g
Kalórie 384 kcal
Bielkoviny 5,9 g
Tuky 0,91 g
Sacharidy 88 g
Nasýtené tuky 0,227 g
Mononenasýtené tuky 0,107 g
Polynenasýtené tuky 0,293 g
Cholesterol 0 mg
Vláknina 2,7 g
Cukor 7,84 g
Sodík 571 mg
Draslík 107 mg
Vápnik 2 mg
Horčík 7 mg
Fosfor 33 mg
Železo 19,4 mg
Zinok 0,2 mg
Mangán 0,095 mg
Selén 2,2 mcg
Vitamín A 981 mcg
Vitamín C 65 mg
Tiamín (B1) 4,48 mg
Riboflavín (B2) 1,74 mg
Niacín (B3) 21,03 mg
Vitamín B6 1,91 mg
Folát 714 mcg
Vitamín B12 5,36 mcg
Vitamín D 7,1 mcg
Vitamín E 0,02 mg
Voda 3,31 g

Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 174648) · Dáta overené september 2026

Koľko kalórií majú cereálie? 384 kcal (1607 kJ) na 100 g: Bielkoviny 5,9 g, Sacharidy 88 g, Tuky 0,91 g (USDA FoodData Central)
Cereálie (corn flakes) — 384 kcal / 100 g

Variácie

Corn flakes (predvolené)

384 kcal, 5,88 g bielkovín, 0,91 g tukov, 88,0 g sacharidov na 100 g. Obyčajné opražené corn flakes — klasické raňajkové cereálie. Veľmi nízky obsah tuku a stredný obsah cukru (7,84 g na 100 g). Silne fortifikované kyselinou listovou, B6 a vitamínom C. Najlepšie v kombinácii s mliekom pre kompletnejší nutričný profil.

S cukrovou polevou

Asi 412 kcal na 100 g. Corn flakes s cukrovou polevou s asi 35 g cukru na 100 g — takmer 5-krát viac cukru ako obyčajné corn flakes. Poleva pridáva kalórie bez pridania vlákniny, bielkovín alebo mikroživín. 30 g porcia má asi 124 kcal s 10,5 g cukru. Obzvlášť problematické pre detské raňajky, pretože cukrový nárast vedie k dopoludňajšiemu útlmu.

Otrubové lupienky

Asi 340 kcal na 100 g. Vyrobené z pšeničných otrúb, tieto lupienky majú výrazne viac vlákniny (18 g na 100 g oproti 2,7 g v corn flakes) — čo ich robí oveľa sýtejšími. Stále fortifikované vitamínmi. Lepšia voľba, ak chceš cereálie, ale potrebuješ väčšiu sýtosť. Asi 62 g čistých sacharidov na 100 g.

Podľa typu stravovania

Pre chudnutie

Suchá porcia cereálií (30 g) má 115 kcal — zdá sa to málo. Ale pridaj plnotučné mlieko (125 ml, +76 kcal) a tvoja miska dosiahne 191 kcal. Skutočný problém: cereálie majú veľmi málo bielkovín (5,88 g na 100 g) a vlákniny (2,7 g), takže dostaneš hlad rýchlo. Väčšina ľudí zje 2 misky bez váženia. Suché ovsené vločky prinesú 13,2 g bielkovín a 10,1 g vlákniny na 100 g oproti 5,88 g a 2,7 g v kukuričných lupienkoch. Ak preferuješ cereálie, vyber si otrubové lupienky pre viac vlákniny.

Pre športový výkon

Cereálie sú silne fortifikované — vynikajúca kyselina listová (714 mcg, 179 % DV), B6 (1,91 mg) a vitamín C (65 mg) na 100 g. Rýchle sacharidy (88,0 g na 100 g) z nich robia rýchly zdroj energie pred tréningom. Ale veľmi málo bielkovín (5,88 g), preto kombinuj s mliekom a prípadne banánom pre kompletnejšie jedlo pred tréningom. Lepšie na rýchlu energiu pred krátkymi tréningami ako na dlhodobý výkon. Po tréningu je ovsená kaša alebo granola s gréckym jogurtom lepšia voľba na regeneráciu.

Pre keto

NIE je vhodné na keto — 85,3 g čistých sacharidov na 100 g (88,0 g sacharidov mínus 2,7 g vlákniny). Aj malá 30 g porcia má 25,6 g čistých sacharidov, čo presahuje striktný keto limit 20 g denne. Cereálie patria medzi jedlá s najvyšším obsahom sacharidov vôbec. Žiadne keto verzie tradičných cereálií neexistujú. Alternatívy: hrsť orechov (mandle, pekanové) ako cereálie s nesladenými mandľovým mliekom, alebo drvené bravčové kožky (0 g sacharidov) pre chrumkavú raňajkovú možnosť.

Často kladené otázky

Koľko kalórií má miska cereálií?

Štandardná suchá porcia corn flakes (30 g) má 115 kcal. Ale nikto neje cereálie nasucho — pridaj 125 ml plnotučného mlieka (+76 kcal) a tvoja miska má spolu asi 191 kcal. S polotučným mliekom je to okolo 178 kcal. Väčšina ľudí nasypa viac ako 30 g bez váženia — nahádzaná miska je ľahko 50–60 g cereálií (192–230 kcal nasucho), čo s mliekom posúva celkový príjem na 270–310 kcal.

Koľko sacharidov majú cereálie?

Corn flakes majú 88,0 g sacharidov na 100 g — jeden z najvyšších pomerov sacharidov k hmotnosti spomedzi všetkých jedál. 30 g porcia dodá 26,4 g sacharidov, s len 2,7 g vlákniny na 100 g (0,8 g na porciu). To znamená 25,6 g čistých sacharidov na porciu. Sacharidy pochádzajú takmer výlučne z rafinovaného kukuričného škrobu, ktorý sa trávi veľmi rýchlo a spôsobuje prudký nárast cukru v krvi.

Sú cereálie zdravé?

Corn flakes sú silne fortifikované, takže poskytujú vynikajúce hladiny kyseliny listovej (714 mcg, 179 % DV), vitamínu B6 (1,91 mg) a vitamínu C (65 mg) na 100 g. Avšak majú veľmi málo bielkovín (5,9 g), vlákniny (2,7 g) a zdravých tukov (0,91 g). Vysoký glykemický index (GI ~81) znamená rýchly energetický nárast a následný pokles. Pre zdravšie raňajky má ovsená kaša omnoho menej kalórií (71 kcal na 100 g varenej oproti 384) a na kalóriu viac vlákniny a bielkovín — 1,7 g a 2,54 g v tých 71 kcal oproti 2,7 g a 5,9 g v 384.

Cereálie vs ovsená kaša — čo je zdravšie?

Ovsená kaša je výrazne zdravšia. Varená ovsená kaša má 71 kcal na 100 g oproti 384 kcal suchých cereálií (nie je to priame porovnanie, lebo ovos absorbuje vodu). Ale aj pri porovnaní suchých foriem: ovos má 13,2 g bielkovín oproti 5,9 g corn flakes, 10,1 g vlákniny oproti 2,7 g a oveľa nižší glykemický index (~55 oproti ~81). Ovos má tiež viac horčíka, železa a zinku. Corn flakes vyhrávajú len vo fortifikovaných vitamínoch (kyselina listová, B6, C).

Koľko kalórií majú cereálie s mliekom?

30 g porcia corn flakes (115 kcal) so 125 ml plnotučného mlieka (76 kcal) má spolu asi 191 kcal. S polotučným mliekom: 178 kcal. S odtučneným mliekom: 158 kcal. S nesladenými mandľovým mliekom (13 kcal na 100 ml): asi 131 kcal. Mlieko pridáva 4–5 g bielkovín, čím sa jedlo stáva o niečo vyváženejším. Ak pridáš lyžicu cukru (48 kcal), celkový počet stúpne na 206–239 kcal.

Sú cereálie vhodné na chudnutie?

Cereálie nie sú ideálne na chudnutie. 30 g suchá porcia má len 115 kcal, čo vyzerá málo — ale poskytuje len 1,8 g bielkovín a 0,8 g vlákniny, takže budeš mať hlad znovu za 1–2 hodiny. Väčšina ľudí zje dvojnásobnú porciu bez váženia. Prudký nárast cukru v krvi (GI ~81) a následný pokles zvyšuje chute. Za rovnaké kalórie ti dve praženice (asi 180 kcal) dajú 12 g bielkovín a zasýtia ťa na hodiny. Ak preferuješ cereálie, vyber si otrubové lupienky (viac vlákniny) a váž si porciu.

Porovnanie s podobnými potravinami

Porcia kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky
Cereálie (corn flakes) 384 5,9 g 88 g 0,91 g
Ovsená kaša 71 2,54 g 12 g 1,52 g
Granola (domáca) 489 13,67 g 53,88 g 24,31 g
Mlieko (plnotučné) 61 3,15 g 4,8 g 3,25 g
Palacinky (americké) 227 6,4 g 28,3 g 9,7 g

na 100 g

Na 100 g majú corn flakes 384 kcal s 5,9 g bielkovín, 0,91 g tukov a 88,0 g sacharidov (7,84 g cukru). V porovnaní s ovsenmou kašou (71 kcal varená) a granolou (489 kcal) sú cereálie kaloricky uprostred, ale majú najvyšší podiel sacharidov a najmenej bielkovín spomedzi bežných raňajkových jedál.

Sleduj kalórie s AI

Odfoť jedlo na kuchynskej váhe. AI prečíta hmotnosť, rozpozná jedlo a vypočíta presné kalórie a makrá za sekundy.