Koľko kalórií má natto? Nutričné hodnoty a makrá
100 g natto (fermentovaných sójových bôbov) má 211 kalórií
Bielkoviny 19.4g · Sacharidy 12.7g · Tuky 11g
Natto je tradičné japonské jedlo vyrobené zo sójových bôbov fermentovaných baktériou Bacillus subtilis var. natto. Je známe svojou lepkavou, vláknitou textúrou a silnou umami chuťou. Pri 211 kcal na 100 g dodáva 19,4 g kompletného rastlinného proteínu, 11 g tukov a len 12,7 g sacharidov (7,3 g čistých po odpočítaní vlákniny). Natto je najbohatší prírodný zdroj vitamínu K2 vo forme MK-7, ktorý je kľúčový pre metabolizmus vápnika a zdravie kostí. Obsahuje aj nattokinázou, enzým skúmaný pre jeho kardiovaskulárny účinok.
883 kJ · na 100g · Voda: 55 g
Kalkulačka kalórií: Natto
100 g natto obsahuje 211 kcal
Kalórie podľa veľkosti porcie
| Porcia | Kalórie | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| 1 porcia (45 g) | 95 kcal | 8.7g | 5.7g | 5g |
| 1 šálka (175 g) | 369 kcal | 33.9g | 22.2g | 19.3g |
| 100 g | 211 kcal | 19.4g | 12.7g | 11g |
Natto — Nutričné hodnoty
| Natto | na 100g |
|---|---|
| Kalórie | 211 kcal |
| Bielkoviny | 19.4 g |
| Tuky | 11 g |
| Sacharidy | 12.7 g |
| Vláknina | 5.4 g |
| Cukor | 0 g |
| Sodík | 7 mg |
| Draslík | 729 mg |
| Horčík | 115 mg |
| Fosfor | 174 mg |
| Vitamín C | 13 mg |
| Vitamín B6 | 0 mg |
| Folát | 8 mcg |
| Voda | 55 g |
Zdroj: USDA FoodData Central (FDC ID: 172443) · Dáta overené apríl 2026
Variácie
Fermentované sójové bôby
211 kcal na 100 g. USDA FDC 172443.
Podľa typu stravovania
Pre chudnutie
Natto je vynikajúci zdroj proteínu počas kalorického deficitu — porcia 45 g dodáva 8,7 g kompletného rastlinného proteínu za pouhých 95 kcal. Fermentácia zlepšuje biologickú dostupnosť minerálov, takže 8,6 mg železa a 217 mg vápnika na 100 g sa vstrebáva lepšie než z nefermentovanej sóje. S veľmi nízkym sodíkom (7 mg na 100 g) natto podporuje zdravý krvný tlak počas chudnutia.
Pre športový výkon
Natto poskytuje športovcom 19,4 g kompletného rastlinného proteínu na 100 g — všetky esenciálne aminokyseliny v biologicky dostupnej forme vďaka fermentácii. Vynikajúci obsah železa (8,6 mg na 100 g) podporuje transport kyslíka pre vytrvalostný výkon. Vápnik (217 mg) podporuje hustotu kostí a svalovú kontrakciu. Nattokinázou môže podporiť zdravý krvný obeh a regeneráciu.
Pre keto
Natto má len 7,3 g čistých sacharidov na 100 g (12,7 g celkových mínus 5,4 g vlákniny), takže je na keto priateľné s mierou. Typická porcia 45 g obsahuje len 3,3 g čistých sacharidov — ľahko sa zmestí do denného limitu 20-25 g. Pritom získaš 8,7 g proteínu a 5 g tuku na porciu. Natto je jedno z mála rastlinných jedál, ktoré na keto funguje dobre: fermentované, vysoké na tuku a proteíne, nízke na čistých sacharidoch.
Často kladené otázky
Koľko kalórií má natto?
Natto má 211 kalórií na 100 g. Typická japonská porcia 45 g obsahuje približne 95 kcal s 8,7 g proteínu, 5 g tukov a len 3,3 g čistých sacharidov. Kalórie pochádzajú prevažne z proteínu a tukov, fermentácia zlepšuje biologickú dostupnosť živín oproti nefermentovanej sóji.
Aké sú prínosy vitamínu K2 v natto?
Natto je najbohatší známy prírodný zdroj vitamínu K2 vo forme MK-7. Na rozdiel od vitamínu K1 (v listovej zelenine) má MK-7 dlhý polčas rozpadu a vysokú biodostupnosť. Aktivuje osteokalcín (smeruje vápnik do kostí) a matrix GLA proteín (bráni ukladaniu vápnika v artériách). Štúdie spájajú pravidelný príjem MK-7 so zlepšením hustoty kostí a znížením tuhosti artérií.
Ako chutí natto?
Natto má silnú, špecifickú chuť, ktorá je pre mnohých zvykom. Je slané a bohaté na umami s mierne orechovými a zemitými tónmi. Textúra je lepkavá a vláknitá — bôby sú spojené dlhými, ťaživými vláknami. Tradične sa podáva na horúcej ryži so sójovou omáčkou a horčicou, čo vyvažuje intenzitu.
Aký je rozdiel medzi natto a tofu?
Obe sú na báze sóje, ale významne sa líšia. Natto sa vyrába fermentáciou celých sójových bôbov s Bacillus subtilis, čo produkuje probiotiká, nattokinázou a vitamín K2. Tofu sa vyrába zrážaním sójového mlieka — žiadna fermentácia, žiadny K2, žiadna nattokinázou. Natto má viac proteínu (19,4 vs ~8 g), viac tuku (11 vs ~4 g) a oveľa viac železa (8,6 vs ~1,6 mg na 100 g).
Čo je nattokinázou a na čo slúži?
Nattokinázou je fibrinolytický enzým prirodzene produkovaný počas fermentácie natto. Skúma sa pre schopnosť rozkladať fibrín, proteín zapojený do tvorby krvných zrazenín. Výskum naznačuje, že môže podporiť kardiovaskulárne zdravie. Poraď sa s lekárom pred kombinovaním s liekmi na riedenie krvi.
Ako sa je natto?
Najtradičnejšie na horúcej ryži so sójovou omáčkou a horčicou, dôkladne premiešané pre zvýraznenie vláknitej textúry. Môžeš ho pridať do miso polievky, premiešať do cestovín, natrieť na toast alebo použiť v sushi rolkách. Pre začiatočníkov začni s malým množstvom v silno ochutených jedlách.
Porovnanie s podobnými potravinami
| Porcia | kcal | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|
| Natto | 211 | 19.4g | 12.7g | 11g |
| Spirulina | g | g | g | |
| Chlorella | g | g | g | |
| Moringa | g | g | g |
na 100g
Natto má 211 kcal na 100 g s 19,4 g kompletného rastlinného proteínu, 11 g tukov a len 7,3 g čistých sacharidov. Je najbohatší prírodný zdroj vitamínu K2 (MK-7) a obsahuje nattokinázou pre kardiovaskulárne zdravie.